Sponsorlu Bağlantılar

Gonore olarakda bilinen Bel Soğukluğu hastalığı hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Bel Soğukluğu Nedir?
Bel soğukluğu üreme sistemi, boğaz ve rektumun bakteriyel enfeksiyonudur.
Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?
Bakteri enfekte kişilerle cinsel temasla bulaşmaktadır. Hastalık enfekte annelerden bebeklerine doğum sırasında doğum kanalından geçerken bulaşmaktadır.
Bel Soğukluğu Kimlerde Görülür?
Hastalık en çok cinsel olarak aktif ve çok eşli 15-30 yaşları arasındaki genç insanlarda görülür. Bel soğukluğu ile enfekte kişilerin dörtte biri 10-19 yaşları arasındadır. Ergenlik öncesinde bel soğukluğu geçiren bir çocuk olasılıkla cinsel istismar kurbanıdır.
Bel Soğukluğu Nasıl Anlaşılır?
Erkeklerde bakteriler genelde üretrayı (idrar ve meninin geçtiği kanal) enfekte eder. Ergenliğe erişmiş kadın ve kızlarda ise bakteriler temel olarak rahim boynunu ya da üretrayı enfekte etmektedir Ergenlik öncesi kız çocuklarında enfeksiyon genelde vajinada ya da vulvadadır. Boğaz ve rektum enfeksiyonu da her iki cinse cinsel ilişki sırasında geçmektedir. Enfekte yeni doğanların çoğunda göz enfeksiyonuna rastlanır(konjonktivit). Hasta kişilerin enfeksiyon alanlarını elledikten sonra gözlerine dokunmalarıyla da göz enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Erkeklerde belirtiler arasında idrar yaparken ağrı ve sık idrara gitme ile penisten yeşilimsi sarı bir akıntı gelmesi yer alır. Erkeklerde belirtiler genelde enfeksiyonun alınmasından 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Rahim boynu ya da üretrada enfeksiyonu taşıyan kadınlarda ya hiç belirti yoktur ya da vulvada şişme ve vajinada akıntı gibi hafif veya dikkatten kolayca kaçabilen belirtilere rastlanır. Vajina ya da vulvasında enfeksiyon bulunan kadınlarda da belirti görülmeyebilir ya da vajinadan koyu yeşilimsi sarı bir akıntı gelebilir. Vajinada kaşıntı, vulvada ağrı ya da idrar yaparken ağrı gibi ek belirtiler de bulunabilir. Göz enfeksiyonları gözlerde yeşilimsi çapaklanmaya neden olmaktadır. Boğaz enfeksiyonu olanlarda boğaz ağrısı bulunabilir. Rektumdaki enfeksiyon özellikle dışkılama sırasında rektal ağrıya neden olur. Rektal koyu bir akıntı da görülebilir. Bel soğukluğu ayrıca artrite (eklem iltihabı) de neden olabilir.

Bel Soğukluğu Tanısı

Bel soğukluğu belirtileri gösteren çocukların cinsel yolla bulaşan hastalıkları inceleyen bir kliniğe başvurmaları ve bel soğukluğu testi yaptırmaları gerekir. Doktor çocuğun cinsel eylemleri ve cinsel eşleri hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. Cinsel açıdan aktif ergenler olağan jinekolojik muayeneleri sırasında bel soğukluğu bakımından taramadan geçirilebilirler. Doktorunuz üreme organlarını, boğazı, rektumdan örnekleri kültüre edebilir ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların saptanması için kan testleri isteyebilir. Diğer enfeksiyon olasılıkları nedeniyle vücudun başka yerlerini de muayene edebilir. Bel soğukluğu ile enfekte kişilerde tipik olarak cinsel yolla bulaşan klamidya ve sifilis gibi hastalıklara da rastlanır. Bu nedenle bu hastalıkların da araştırılması önemlidir. AİDS etkeni olan HİV de cinsel yolla bulaştığından AİDS testi de yapılmalıdır. Yasa gereği çocuk istismarı olgularının yetkililere bildirilmesi zorunludur. Çocuk doktor ya da sosyal hizmetler uzmanı tarafından değerlendirilecek ve bel soğukluğunun nasıl bulaştığı incelenecektir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu ilacı olarak bilinen sefiksim gibi ağızdan alınan ya da seftriakson sodyum gibi enjeksiyonla kullanılan antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Gözdeki enfeksiyonlar gözün tuzlu sıvılarla temizlenmesi ve sonra seftriakson enjeksiyonu ile tedavi edilir. Enfekte yeni doğanlara intravenöz olarak penisilin verilmekte ya da göz enfeksiyonları varsa seftriakson uygulanmaktadır.
Bel Soğukluğu Kaç Günde Geçer?
Tedavi bittikten sonra tedavinin başarılı olup olmadığının değerlendirilmesi için enfekte kişinin doktorunuz tarafından izlenmesi gerekmektedir. Bel soğukluğu bulunan kişiler tedavi bittikten ve başarılı olduktan 7-14 gün sonraya kadar cinsel aktiviteden uzak durmalıdırlar. Doktorunuz çocuğun cinsel eşlerini de değerlendirmek ve tedavi etmek isteyebilir. Tedavi edilmeden bırakılan bel soğukluğu ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar kan zehirlenmesi (septisemi), septik artrit, endokardit, menenjit, körlük ve kısırlık olarak sıralanabilir.
Kontrol edilmezse bel soğukluğuna neden olan bakteriler yayılarak başka vücut bölgelerinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Tedavi edilmeyen bel soğukluğu yenidoğanda göz enfeksiyonlarına, gözlerin hasar görmesine ve hatta körlüğe neden olabilir.
Kadınlarda bakteriler vajinadan rahim içlerine ve Fallop tüplerine (yumurtaları rahme taşıyan kanallar) yayılabilir ve anormal adet kanamalarına ve kısırlığa neden olabilir
Erkeklerde bakteriler penisten prostat bezine (meninin içinde bulunduğu sıvıyı üreten bez) ve epididime (testislerde üretilen spermi depolayan kanal) yayılabilir ve testislerin şişmesine neden olabilir. İdrar yapma güçlüğü ya da empotans ortaya çıkabilir
Hem kadın hem de erkeklerde tedavisiz bırakılan bel soğukluğu kana yayılarak septisemi,septik artrit, endokardit, menenjit gibi değişik organlarda hasar meydana getirebilir.

Etiketler:, , , ,