Sponsorlu Bağlantılar

Hipospadias ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır, hipospadias tedavisi ve belirtileri hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Hipospadias bebeğin üretrasının (idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal) penisinin alt yüzüne açıldığı bir doğumsal anomalidir. Genelde her 300 erkek çocuktan birinde hipospadias görülmektedir.
Hipospadias Belirtileri:
Üretra ağzı penisin ucunun hemen altında ya da penis boyunca skrotuma (torba) kadar uzanan hat boyunca herhangi bir yerde bulunabilir. Nadiren üretra cinsel organlarla anüs arasında da bulunabilmektedir. Bu durumda özellikle çocuğun testisleri de bulunamamışsa cinsel organ anormalliğinden şüphe edilebilmektedir. Hipospadias ile doğan bebeklerde bazen penisi aşağı doğru çeken sert bir bağ dokusuna rastlanabilmektedir. Bazen de testislerin inmemiş olduğu fark edilmektedir. Genelde penisin ucunda normal gibi görünen açıklık işlev görmemektedir.
Hipospadias Tanısı:
Genelde hipospadias fizik muayene sırasında doğum anında tanınabilmektedir.
Hipospadias Tedavisi:
Genelde tedavide cerrahi olarak penisin ucunda işlev gören ve idrarın dışarı atılmasına yarayan bir açıklık oluşturulmakta ve penisi aşağı doğru çeken sert bağ dokusu serbestleştirilmektedir. Hipospadiası olan yenidoğanların sünnet edilmemesi gerekir, çünkü sünnet derisi daha sonra sorunun tamiri için gerekli olmaktadır Ameliyat genelde bebek 6-12 aylıkken yapılmaktadır Ameliyat ile bebek normal yoldan idrar yapmaya başlayacak ve erişkinlikte normal cinsel işlevlerini yerine getirecektir. Hipospadias ameliyatı sonrasında ağızdan bol sıvı verilmesi gereklidir. Kesinlikle aspirin verilmemelidir. Ağı sporlar yapılmamalıdır. Fakat günlük hareketler yapılabilir.

Etiketler:,