Sponsorlu Bağlantılar

Gözyaşı kanalının tıkanması belirtileri tanı ve tedavisi nasıldır, bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajı nasıl yapılır? Bu konular hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Gözyaşı kanalının tıkanması, çocuğun gözyaşının aşağıya doğru aldığı kanalın tıkanması ya da daralmasıdır. Birçok bebek bu durumda doğar. Vakaların %95′e varan bir bölümünde, kanaldaki tıkanma yaşamın ilk yılında kendiliğinden kaybolur Ayrıca çocuklarda konjonktivit gibi bir göz enfeksiyonu da göz yaşı kanallarının tıkanmasına yol açabilir.
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri
Gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğan bir bebeğin, 3-12 haftalar arasından itibaren gözyaşları ve biraz da mukus dışarı akacaktır. Bu mukuslu akıntı çocuğun gözlerinde kızarmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Gözyaşı kanalı enfeksiyon nedeniyle tıkalı olan bir çocukta gözlerde kızarma, yanma ve şişme, sık sık gözyaşlarında dışarı akma ve gözden mukus ya da cerahatli bir akıntı olur.
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tanı ve Tedavisi
Çocuğunuzda bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle gözyaşı kanalında tıkanma ortaya çıkarsa, doktor bakterileri öldürmek için antibiyotik yazacaktır. Gözyaşı kanalları tıkalıysa, ancak enfeksiyon yoksa, evde parmaklarınızın ucuyla kanalın üzerine (gözlerin alt iç köşesinde, burun köküne yakın) masaj yaparak ya da içeriğini boşaltmak için nemli ve ılık bir havlu koyarak sorunu tedavi edebilirsiniz. Çocukta belirtiler kaybolana dek, her altını değiştirmeden önce gözyaşı kanalı üzerine masaj yapın. Bebeğin yüzüne elinizi sürmeden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Bu tedaviler işe yaramazsa, çocuğun gözyaşı kanallarının cerrahi yoldan açılması gerekebilir. Ameliyattan önce çocuğa genel anestezi verilecektir. Cerrah gözyaşı kanalına küçük bir çubuk sokacak ve içindekileri boşaltacaktır. Gözyaşı kanalının açılması Bebeğinizin gözyaşı kanalı tıkalıysa, alt göz kapağının iç tarafına, burun köküne yakın olarak günde birkaç kez masaj yaparak kanalı açabilirsiniz. Tıkalı kanalı açmak için kibarca dairesel hareketler yapmalısınız. Akıntı olduğunda yumuşak bir bez ya da pamukla temizleyiniz.

Etiketler:,