Sponsorlu Bağlantılar

Döküntü, derideki kırmızı ya da mor renkteki benekler, kabarıklıklar ya da kabarcıklar kümesinden oluşur. Döküntüler çocuğun vücudunda herhangi bir yerde ortaya çıkabilir ve herhangi bir yaştaki çocukta olabilir. Deride küçük bir alanı ya da vücudun tümünü tutabilir ve beraberinde ateş ve kaşıntı olabilir ya da olmayabilir. Döküntüler genellikle geçici durumlardır. Bunlara bir enfeksiyon, deriyi tahriş eden bir etmen, besinlere, ilaçlara, bitkilere ya da böcek ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlar neden olabilir.

Döküntü Çeşitleri

Döküntülere enfeksiyonlar, alerjiler ve böcek ısırıkları yol açabilir. Belirli döküntülere yenidoğan ve bebeklerde sık rastlanır.
Yenidoğan ve bebeklerdeki döküntüler
Bütün yenidoğanların yarıya yakın bir bölümünde, yaşamın ilk birkaç gününde eritema toksikum adı verilen zararsız bir döküntü gelişir; bu döküntü genellikle bir-iki haftada kaybolan düz, kırmızı renkte benekler ya da kabartılardan oluşur. Nedeni bilinmemektedir. 4-15 ay arasında birçok bebekte, karın, genital organlar ve kalça-uyluk derisindeki kıvrımlarda bebek bezi döküntüleri görülebilir. Bebeklerde sık görülen döküntüler arasında, konak ve pamukçuk da belirtilebilir.
Enfeksiyonla ilişkili döküntüler
Döküntü, altta yatan bir virüs, bakteri ya da mantar enfeksiyonunu gösterebilir. Çocuklarda döküntüye neden olabilen viral enfeksiyonlar, suçiçeği, kızamıkçık, beşinci hastalık, kızamık ve El-Ayak-Ağız Hastalığıdır. Döküntüye yol açan ve sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar menenjit, kızıl ve impetigodur. Döküntüye neden olan mantar enfeksiyonları arasında pamukçuk ve saçkıran sayılabilir.
Allerjiyle ilişkili döküntüler
Döküntüler ayrıca, besinler, ilaçlar ya da bitkilere karşı allerjik reaksiyonları da gösteriyor olabilir. Allerjiyle ilişkili döküntülere örnek olarak, kurdeşen, atopik dermatit, temas dermatiti, zehirli sarmaşık sayılabilir.

Bebek Bezi Döküntüsünün Önlenmesi ve Tedavisi

Bebeğiniz, hassas derisini tahriş eden ve sürten ıslak ve kirli alt bezinden kolaylıkla bebek bezi döküntüsü kapabilir. Mantar enfeksiyonu, bakteriyel bir enfeksiyon ya da beze karşı alerjik bir reaksiyon da döküntüyü tetikleyebilir. Hafif vakalarda bu durum genellikle 3-4 günde iyileşir. Bebek bezi döküntüsünü engellemek için, bebeğinizin alt bezini sık sık değiştirin ve derisini tahriş etmeyecek şekilde gevşek olarak bağlayın. Bezi her değiştirdiğinizde çocuğun derisini ılık ve ıslak bir bezle silin. Daha sonra kurulayın, ama havluyu sürtmeyin. Döküntü ortaya çıkarsa, bezi değiştirip sildikten sonra kendiliğinden kuruması için bekleyin. Deriyi korumak için bir çeşit yağ ya da çinko oksitli bir merhem sürün. Pudra kullanmayın, çünkü bebek bu tozu içine çekerse hava yollarında tahriş olabilir. Aşağıda belirtilen durumlar ortaya çıkmadıkça, basit bir alt bezi döküntüsü için doktoru aramanıza gerek yoktur:
Bebeğinizdeki döküntü üç günde geçmezse;
Döküntüde cerahatle dolu kabarcıklar ya da cerahatle dolu açık yaralar varsa;
Döküntü giderek kötüleşirse;
Döküntü alt bezinin kapladığı alanın dışına taşarsa;
Bebekte ateş ya da başka hastalık belirtileri ortaya çıkarsa;
Bebek üç aylıktan küçükse.
Antibiyotikler ve barbitüratlar gibi ilaçlar da, döküntüye yol açan bir allerjik reaksiyona ne den olabilir. Böcek ısırığının yol açtığı döküntüler bit ve uyuz gibi böcek ısırıkları ve enfestasyonları da döküntülere yol açabilir. Arı, eşekarısı, sivrisinek ve pireler de döküntüye neden olabilir.
Döküntü Belirtileri
Özgül döküntülerin semptomları değişiktir. Bazı döküntüler kabarcıklara yol açarken, bazıları düz, rengi solmuş benekler ya da küçük tümseklere yol açar. Bazıları da hem düz hem de kabarık benekler oluşturur. Döküntüler kurdeşendeki gibi şişmiş kırmızı ya da pembe plaklara yol açabilir, küçük ve sert noktalardan ya da mavi veya mor çürüklerden oluşabilir. Bazıları açık yaralar halini alabilir.
Döküntü Tanısı
Hekimler döküntülerde tanı için ipucu oluşturabilecek karakteristik semptomları ararlar. Doktorunuz döküntüye görüntüsünden, vücuttaki yerleşim alanından, yayılıp yayılmadığından, değişmesinden ve kaşıntı olup olmamasından yola çıkarak tanı koyacaktır.
Döküntü Tedavisi
Tanıyı koyduktan sonra, doktorunuz döküntüye neden olan hastalığı (örneğin enfeksiyonu) tedavi edecektir. Döküntü belirtilerini rahatlatmada sık kullanılan ilaçlar arasında, kaşıntı için kullanılan antihistaminikler ve kaşıntı ve rahatsızlık için kullanılan rahatlatıcı krem ve losyonlar sayılabilir.

Etiketler:,