Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısına çocuklarda sık rastlanır. Genelde bu ağrı hafif şiddette ve geçici olma özelliğindedir. Kafaya gelen darbeler, çok fazla ya da çok az uyku, okul sıkıntısı ve güneşte uzun süre kalınması başağrısının en sık nedenleri arasındadır. Başağrısı ayrıca soğuk algınlığı gibi hafif hastalıkların ya da ağır enfeksiyon ve hatta beyin tümörü gibi ciddi durumların da habercisi olabilir. Ağrı kafatasına, beyne, kan damarlarına ya da beyni çevreleyen zarlar olan meninkslere gelen baskı ya da hasardan kaynaklanabilir. Kafa derisi, kafa derisindeki kan damarları ve kafa ve boyundaki kaslar da ağrıyabilir.
Baş Ağrısı Nedenleri
Kulak enfeksiyonları, sinüzit, soğuk algınlığı ya da grip, streptokok enfeksiyonları, allerjiler de başağrısına neden olabilir. Rejim yapmak, öğün atlamak, alkol, doğum kontrol hapları, rejim hapları da ağrıya yol açabilir. Migren çocuklarda başka bir hastalık ya da durumla ilgili olmayan türde bir başağrısıdır. Genelde başın bir tarafında görülen ve zonklayıcı tarzda bir ağrıyla seyreden migren bir iki saat sürmektedir. Ailesinde de migren öyküsü olan çocuklarda migrene daha sık rastlanır. Gerilim tipi baş ağrısı stres ya da kaygının(anksiyete) neden olduğu bir ağrı olup daha çok erişkinlerde görülmektedir. Hastalık ya da yaralanma nedeniyle başı ağrıyan çocukta asıl soruna ait belirtiler de bulunacaktır. 3 yaşın altındaki çocuklar başlarındaki ağrıyı iyi anlatamazlar. Migrende başın bir ya da iki yanında ve ön taraflarında zonklayıcı bir ağrı oluşmaktadır. Bu ağrılar bir iki saat sürebilir. Migren atakları yaşam boyunca tekrarlayabilir. Çocuğun rengi solar, iştahı kesilebilir ve midesi bulanabilir. Bazı çocuklarda ağrı başlamadan hemen önce gözlerde aura adı verilen bazı belirtiler görülebilir. Bunlar parlak ışıklar, görme bulanıklığı, karanlık nokta gibi biçimlerde olabilir. Aura sırasında çocuk kusabilir. Migreni olan çocuklar yorgun ve huzursuzdurlar. Karın ağrısı, bilinç bulanıklığı ve içe kapanma görülebilir. Oyun çağı çocuklarında görülen paroksismal vertigo denen bir tür migren atağı sırasında çocukta ani baş dönmesi görülür ve bu his birkaç dakika içinde ortadan kaybolur. Gerilim tipi baş ağrısı başın iki tarafında birden görülür, ağrıya genelde boyun ve baş kaslarındaki gerginlik eşlik eder. Çocuk yorgun ve halsiz olabilir; mide bulantısı, ses ve ışığa hassasiyet ortaya çıkabilir. İştah azalabilir, uykuya dalma güçlüğü çekebilir. Bu tür ağrılar aylar içinde artıp azalabilir.
Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Çocuğunuz baş ağrısından şikayet ediyorsa ve siz de bir hastalık ya da yaralanmadan şüphe ediyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Çocuğunuz aniden gece baş ağrısıyla uyanırsa ve kusarsa, davranış, koordinasyon ve görmeyle ilgili değişiklikler göstermeye başlarsa, bilincini kaybederse hemen doktorunuza haber verin. Bu durumda ayrıntılı bir fizik muayene yapılacak ve bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans tetkikleri istenerek beyin tümörü gibi ciddi sorunlar aranacaktır. Çocuğunuz migren belirtileri sergiliyorsa onun sessiz ve hafif aydınlatılmış bir odada dinlenmesini ya da uyumasını sağlayın. Doktorunuzla kesin tanıyı görüşün. Doktorunuz migrenin tekrarlamasını önleyen ya da ağrıyı azaltan ilaçların kullanılmasını önerebilir. Doktorunuza hazır satılan parasetamol ve ibuprofen gibi ilaçları kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Gerilim tipi baş ağrılarında da çocuğunuz karanlık bir odada dinlenmeli ya da uyumalıdır. Çocuğunuzla gerilimi oluşturan nedenleri ve stresle nasıl baş edebileceğini konuşmaya çalışın. Yine parasetamol ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler de bu durumda kullanılabilir.

Etiketler:, , ,