Sponsorlu Bağlantılar

Boğazın arka bölümlerinde ağrılı bir durum şeklinde tanımlanan boğaz iltihaplanmaları, çocuklarda çok sık görülür. Boğaz iltihaplanmasına soğuk algınlığı, influenza, streptokoksik enfeksiyon, larenjit, tonsillit, mononükleoz, kızamık ve kabakulak gibi çeşitli viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar neden olabilir. Boğaz iltihaplanması ayrıca, saman nezlesi ve başka allerjilere de eşlik edebilir; hava kirliliği, sigara dumanı ya da pasif içicilikte olduğu gibi uyaranlarla ve aşırı miktarda alkol alımıyla da ortaya çıkartılabilir.

Bademcik İltihabı Belirtileri
Boğazda ağrının yanı sıra, yutma güçlüğü, gıdıklanma ya da tıkanma ve ateş bulunabilir. Boğaz kırmızı renktedir ve boyunda bezeler şişmiş olabilir. Ağrı bir iki gün devam edebilir. Boğaz iltihaplanması bulunan bir çocukta, soğuk algınlığı ya da grip gibi altta yatan hastalığa ilişkin belirtiler de bulunabilir. Bebekler genellikle huzursuzdurlar, çok ağlarlar, yemek yemeyi reddederler ve uyuyamayabilirler.
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?
Bir bardak ılık suda bir çorba kaşığı tuz eritip çocuğunuza bu tuzlu suyla günde birkaç kez gargara yaptırarak hafif boğaz iltihaplanmasını tedavi edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında, çocuğun odasına havayı nemlendiren bir aygıt koyun. Çocuğa bol miktarda sıvı içirin. Daha büyük çocuklara öksürük için draje ya da kaşeler içirtilebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesicilerden verebilirsiniz, ancak doktorunuz tavsiye etmedikçe hiçbir zaman 18 yaşından küçük bir çocuğa aspirin vermeyin. Yapılan çalışmalarda aspirinle reye sendromu arasında bir ilişki belirlenmiştir. Çocuğunuzdaki boğaz iltihaplanması birkaç günde geçmezse ya da yüksek ateş, döküntü ve ciddi bir enfeksiyon gösterebilecek başka semptomlar varsa, doktora başvurmalısınız. Çocukta streptokoksik boğaz iltihabı gibi bakteriyel bir durum varsa, hekim antibiyotikler verebilir; ancak Soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramamaktadır.

Etiketler: