Sponsorlu Bağlantılar

Kol ve bacak kırığı nasıl anlaşılır, Kaynama ve iyileşme süresince nasıl tedavi edilir? Kol kırığı ağrısı kaç günde iyileşir. Kol kırığı ameliyatı sonrası fizik tedavisi hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kemikte kemiğin tamamını ya da bir kısmını içeren kırıklar görülebilir. Çocukların kemikleri genellikle düşme sırasında, spor yaparken ya da motorlu taşıt çarpışmalarında kırılabilmektedir. Çocuk istismarında da kemik kırıkları oluşabilmektedir. En sık kırılan kemikler boyun kemikleri, kol, el bileği, el kemikleri, bacak, ayak ve burun kemikleridir. Kırıklar kapalı ya da açık kırık şeklinde olabilir. Kapalı kırıkta kemik deriden dışarı çıkmaz. Açık ya da bileşik bir kırıkta ise kırılan kemik deriden dışarı çıkmakta ve çevre sinirlerine, kan damarlarına ve dokuya hasar vermektedir. Açık kırıklar daha ciddi tablolardır ve enfeksiyon riski daha yüksektir.

Kırık Belirtileri Nelerdir?

Kırık belirtileri kırığın yerine ve hasarın derecesine göre değişiklik gösterir. Ağrı, şişme, hassasiyet ve zede yerinde morarma gibi belirtilere rastlanabilir. Kırık yerinde deformite oluşumu da izlenebilir. Kaburgalardaki ya da burundaki kırıklarda solunum güçlükleri görülebilir. Omurgadaki bir kırık sırt, bacak, kol ve boyunda uyuşma ve felce neden olabilir. Kemikte kırık varlığının saptanabilmesi için kemik röntgenleri çekildiğinde kırığın yeri, tipi ve derecesi de değerlendirilebilmektedir. Röntgen tetkikleri aynı zamanda tedavinin planlanması için de gereklidir.

Kırık Tipleri

Yaş Ağaç Kırıkları: Bu tür kırıklarda uzun kol ya da bacak kemiği bir tarafından hafifçe ayrılmıştır. Genelde ciddi darbeler sonucu bu tür kırıklar oluşur. Çocukların kemikleri erişkinlerinkinden daha esnek olduğu için yaş ağaç kırıkları sıktır. Alçıya alınmak suretiyle bu kırıklar tedavi edilebilir. Kemikler zorlanmanın yönü ve şiddetine göre değişik biçimlerde kırılırlar. Aşağıda sık rastlanan bazı kırık tipleri ve bunların nasıl tedavi edildiği ele alınmaktadır:
Çapraz Kırıklar: Bu kırıklar genelde doğrudan ya da bir açıyla gelen darbeler sonucu kemiği boydan boya kesen kırıklardır. Kemiğin alçıya alınması ile tedavi edilirler.
Spiral kırıklar: Genelde kol ve bacaklarda ortaya çıkan bu kırıklar çoğunlukla çocuğun kol ve bacaklarının sert biçimde döndürüldüğü çocuk istismarı olgularında görülür. Kemik derinin üstüne çıkabilir ve çevre sinir ve dokular zedelenebilir. Spiral kırıklar da genelde alçıya alınarak, bazen de traksiyon denen kemiğin sabit bir güçle çekilmesi yoluyla ya da cerrahi ile tedavi edilirler.
Parçalı Kırık: Kemiğin üç ya da daha fazla parçaya ayrıldığı parçalı kırıklar genel de şiddetli darbe ya da doğrudan darbe ile oluşurlar. Parçalanan kemiklerin düzgün bir biçimde yeniden yerleştirilmesi gerektiğinden bu tür kırıkların tedavisi oldukça zordur.
Kırıklar nasıl tedavi edilir?
Tedavi hem kırığın tipine hem de hangi kemiğin kırıldığına göre değişiklik gösterir. Örneğin parmak kırıkları parmağın komşu parmağa bağlanması ile tedavi edilirken kalça kemiği ya da bacak kırıklarında traksiyon gerekebilir. Genel olarak doktorlar kırılan ya da yeri değişen kemiği yeniden düzeltir ve sonra iyileşmesi için sabit hale getirirler. Kemiklerin uçlarında yer alan ve büyümenin olduğu “büyüme plaklarındaki” kırıklar için özenli bir tedavi gerekir. Çünkü bu alanlardaki kırıklar iyi tedavi edilmezlerse bacak ya da kolun gelişmesi durabilir ya da deformite gelişebilir. Doktorlar dışarıdan girişimle (alçıyla, traksiyonla, sabitleme ya da elle düzeltmeyle) ya da içerden girişimle (vidalar, plakalar, tel ve çiviler takarak) kırıkları tedavi etme yoluna gidebilirler. Çocuklarda kırıkların tedavisinde en sık başvurulan yöntem alçıya almadır. Çocuklarda kırıklar erişkinlerdekinden daha hızlı iyileşir. Genelde bir kırığın iyileşmesi 3 hafta alırsa da bu süre kırığın tipi ve yerine bağıldır. Kırık düzgün biçimde iyileşmezse çocuğa cerrahi girişim uygulanması gerekebilir.
Traksiyon
Doktorlar uyluk kemiği ya da bacağın alt kısmında oluşan kırıklarda olduğu gibi kimi kırıklarda traksiyon yöntemini uygulayabilirler. Bu durumda kırığın üzerine sabit bir güçle çekim uygulanmakta ve kırık uçlarının düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Traksiyon işlemi genelde hastane yatışı sırasında sürdürülmektedir.
Çocuğunuzda kırık alçıya alınmışsa…
Kırıkları sabitlemek amacıyla kullanılan maddeler arasında alçı ve plastik bulunmaktadır. Plastik özellikle daha hafif olduğundan ve röntgen sırasında daha az görünür olduğundan daha kullanışlıdır. Çocuğunuz alçısıyla hastaneden çıkmadan önce hemşire ya da doktorunuz size genel bakım koşulları hakkında bilgi verecektir. Kırığın iyileştiği 8 haftalık dönem içinde çocuğun etkinlikleri kısıtlanmalıdır. Ciddi kırıklarda uzun dönem fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir. Ayrıca aşağıdaki koşullara da özen göstermelisiniz:
Alçıyı temiz ve kuru tutun.
Çocuğunuz banyoya girdiğinde alçıyı naylona sararak ıslanmasını engelleyin. Alçı ıslanmışsa doktorunuza haber verin.
Alçının çevresindeki deride tahriş ve kızarıklık gibi özelliklere dikkat edin. Derinin temiz ve kuru olmasına özen gösterin
Alçının kenarındaki derinin ve parmak aralarının temizliğinde alkol ve pamuklu çubuklar kullanın. Losyon, yağ ve pudralar birıkip deri tahrişine neden olabileceğinden temizlikte bunların kullanılmasından kaçının.
Kaşıntıyı gidermek için alçının içine sivri uçlu nesneler sokmayın. Bu tür maddeler tahrişi artırıp kan dolaşımını azaltabilir.
Kan dolaşımının iyi olduğunu sürekli kontrol edin. El ve ayak parmaklarının mor değil pembe renkte olduğundan emin olun. Parmakların uçları sıkıştırıldığında beyaz olmalı, sıkıştırma sona erdiğinde yine pembe renk almalıdır. Ayrıca derinin ısısını kontrol edin.
Kırıktan 48 saat sonra şişmeyi azaltmak için kırık bölgesini kalp seviyesinin üzerinde tutmaya çaba harcayın. o Eğer çocuğunuz bölgede karıncalanma, şişme ya da uyuşma hissederse, alçıdan kan ya da sıvı gelmeye başlarsa veya olağandışı bir koku oluşursa hemen doktorunuza başvurun. Çatlak, gevşek ya da bozulan alçılar da mutlaka doktorunuz tarafından değiştirilmelidir.

Etiketler:, ,