Sponsorlu Bağlantılar

Egzama adıyla da bilinen atopik dermatit kırmızı, kaşıntılı, kuru kabuklanmaların ya da küçük sulu kabarcıkların görüldüğü sık rastlanan bir döküntü tipidir. Döküntü vücutta hemen her yerde görülebilse de en sık yüzde, boyunda, dirseklerin ön yüzünde görülür ve derinin yalnız üst katmanlarını ilgilendirir. Atopik dermatit en sık bebeklerde görülür. Bebeklerde dermatit daha çok yüzde, saçlı deride ve dirsek ve dizlerin kıvrım yerlerinde ortaya çıkar. Olguların yaklaşık yarısında belirtiler 18 aya kadar ortadan kalkar. Çoğu çocuk ergenlikle birlikte tamamen düzelse de kimilerinde erişkinliğe kadar alevlenmeler görülebilir. Atopik dermatit daha çok ailesel özellik gösterir. Allerji, astım, saman nezlesi ya da psöriasisi olan çocuklarda daha sık rastlanır (atopik sözcüğü allerji gelişimine olan yatkınlığı işaret etmektedir). Egzama bulaşıcı değildir ve deri lezyonları iz bırakmaz. Ancak egzama kroniktir, yani tedavi edilse bile alevlenmeler gösterebilir.

Atopik Dermatit Belirtileri

Eğer çocuğunuzun atopik dermatiti varsa derisinde sıvıyla dolu ve kabuklanma eğilimi gösteren kaşıntılı ve kırmızı renkli alanlar görülecektir. Lezyonlar kaşıntılı olduğundan çocuğunuz bu alanları kaşıyabilir. Bazı çocuklar özellikle geceleri lezyonları kanatana kadar kaşıyabilirler. Bu nedenle bu bölgeler enfekte hale de gelebilir. Enfekte alanlar kuru, kahverengi-siyah görünümdedir ve 18 aydan büyük çocuklarda üstünde kalın ve pullanmalı bir kabuk görülebilir. Gençlerde egzama daha çok dizlerin ve dirseklerin iç yüzlerinde pullanmalı alanlar ile karakterizedir. Ayrıca yüzde, boyunda, göğüs, el ve ayak bileklerinde de görülebilir.

Atopik Dermatit Tanısı

Doktorunuz aile öyküsünde atopik dermatit ya da allerji bulunup bulunmamasına göre tanı koyacaktır. Derideki döküntünün de iyice değerlendirilmesi gerekir.

Atopik Dermatit Tedavisi

Günde birkaç kez döküntü bölgelerine nemlendirici losyonların uygulanması gerekmektedir. Alevlenmeler olduğunda ılık suyla her gün yapılacak duş ya da banyolar tedaviye yardımcı olur. Banyo, lezyonların enfekte olmasını engellemektedir. Sert sabunlar tahriş edici olabileceğinden nemlendirici sabunlardan küçük miktarların kullanılması gereklidir. Banyodan hemen sonra ıslak deriye nemlendirici uygulandığında etki daha güçlü olacaktır. Doktor hidrokortizon gibi kortikosteroidli bir losyon ya da merhem önerebilir. Bu ilaç iltihabi yanıtın geriletilmesi için gereklidir. Cildin daha fazla tahriş olmasını engellemek için losyonun fazla bastırmadan uygulanması önemlidir. Egzama kuru cilt, yünlü giysiler, sert sabunlar, aşırı terleme, stres, bazı kozmetik maddeler ve sabun ve losyonlardaki parfüm gibi etkenlerden olumsuz etkilenebilir. Kaşıma lezyonları ağırlaştırıp enfeksiyona yatkınlaştıracağından çocuğunuzun tırnaklarının kısa kesilmiş olduğundan emin olmalı, ya da kaşımasını engellemek için ona uzun kollu giysiler giydirmelisiniz. Doktorunuza antihistaminik kullanımı konusunda danışmalı ve difenhidramin gibi kaşıntı azaltıcı bu ilaçların uyku eğilimi yaratacağını da unutmamalısınız.

Etiketler:, , , ,