Sponsorlu Bağlantılar

Ateşli Havale Neden Olur?
Ateşli havale nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir, nasıl önlenir? Ateşli havale hızla yükselen ateş tablosunun neden olduğu konvülsiyon (ani ve kontrol edilemez vücut hareketleri) ve bilinç kaybı durumudur. Genellikle 6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklarda ve %3-5 oranında
görülmektedir. Erkek çocukların ateşli havale eğilimleri daha fazladır. Aile öyküsünde de ateşli havale bulunanlarda risk artmaktadır. Ateşli havale geçiren çocukların yaklaşık üçte birinde ilk havaleden bir yıl sonra en az bir nöbet daha ortaya çıkabilir. 1 yaşın altında ateşli havale geçiren çocukların ileride nöbet geçirme olasılığı daha yüksektir. Ancak ateşli havale geçiren çocuklarda epilepsi ya da gelişimsel problem riski diğer çocuklara kıyasla daha yüksek değildir.

Ateşli Havale Belirtileri
Çocuğun enfeksiyon nedeniyle ateşi aniden yükselmiştir. Bilinç kaybolmaya başlar ve vücutta kontrol edilemeyen kasılma ve gerilmeler gözlenir.
İdrar ve dışkı kaçırma olabilir. Ateşli havale 15 dakika sürebilir. Bilinç tekrar yerine geldiğinde çocuk yorgun ve huzursuzdur ve birkaç saat boyunca uyumak isteyebilir. Her ne kadar havale tehlikeli görünse de nefes almayı etkilemediği sürece çocuğa zarar vermez.

Ateşli Havale Tanı
Doktorunuz nedenini araştırmak için çocuğunuzu muayene edecektir. Kan, idrar ve beyin omurilik sıvısı testleri ile menejit araştırılması önemlidir.

Ateşli Havale Tedavisi
Çocuğunuz nöbet geçiriyorsa düşmesini önlemek için yatırmaya gayret edin. Çocuğa zarar verebilecek eşyaları çevresinden uzaklaştırın. Nöbet sona erdiğinde çocuğu yana yatırın ve nefes aldığından emin olun. Eğer nöbet 5 dakikadan daha uzun sürerse, dudakları ya da derisi mor bir renk alırsa hemen ambulans çağırın ve çocuğu hastaneye götürün. Çocuğunuz uyandığında ateşi düşürmek için ibuprofen ya da parasetamollü ilaçlar verin ve çocuğa ılık bir banyo aldırın. Çocuğu serin tutmaya çaba harcayın. Kalın battaniye ve örtülerle sarmayın. Nöbet bittikten sonra doktorunuza götürün. Çocuğun ateşi, ateş yükseldikten ne kadar zaman sonra havalenin geliştiği, nöbetin ne kadar sürdüğü ve nöbet sonrasında çocuğun uyuyup uyumadığına ait bilgileri doktorunuzla paylaşın. Eğer enfeksiyon tespit edilirse doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

Etiketler:, , ,