Sponsorlu Bağlantılar

Arpacık nasıl geçer? konusu ile ilgili kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Arpacık, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu, göz kapağının kenarında cerahatle dolu, iltihaplı bir keseciktir. Enfeksiyon genellikle kirpik kökündeki bir bezin yakınında ortaya çıkar. Göz kapaklarındaki diğer bezlere de yayılma olabilir.
Arpacık Belirtileri:
Kirpiklerin kenarında ağrılı, kırmızı renkte bir şişlik ortaya çıkıp sonraları cerahatle dolu bir çıkıntı şeklinde görülebilir. Arpacığın başı göz kapağının dışından görülebilir. Birkaç gün içinde, kese patlar ve cerahat çıkınca ağrı azalır. Bir hafta kadar bir sürede, arpacık kendiliğinden geçer ama bakteriler göz kapağının kenarında diğer alanlara sıçramışsa başka yerlerde yeniden çıkabilir.
Arpacık Tanısı:
Arpacığın başı dışardan da görülebildiğinden, siz de arpacık tanısı koyabilirsiniz.
Arpacık Tedavisi:
Arpacık evde de tedavi edilebilir. Arpacık çıkan gözün üzerine 10-15 dakika süreyle nemli ve ılık bir havlu yerleştirin. Bu nemli havlu arpacıktan cerahat çıkmasını kolaylaştıracaktır. Bu işi arpacığın başı görünmez olana kadar, günde dört kez tekrarlamalısınız. Doktorunuza haber verin; o da, sürmeniz için antibiyotikli bir merhem yazacaktır. Arpacık bir ayda geçmezse doktorunuza yeniden başvurun. Bu durumda arpacığın cerrahi yoldan çıkartılmasını önerebilecektir.

Etiketler:, ,