Sponsorlu Bağlantılar

Aritmi kalp atışının normal olmamasıdır. İki tip aritmi vardır: bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması; taşikardi de normalden hızlı atmasıdır. İlk gençlik yıllarına kadar çocukların kalp atışları daha hızlıdır. Düzenli spor yapan çocukların kalp hızları, kalp daha etkili çalıştığından, daha yavaş olabilir. Kalp hızı çok yavaş (dakikada 40dan az) ya da çok hızlı (dakikada 120den fazla) olduğunda ciddi sorunlar görülebilir. Bu durumlar da kalp yetmezliği gelişebilir. Çocuğun kalp hızı değişiklikleri altta yatan romatizmal ateş, kardiyomyopati ya da doğumsal kalp hastalığı gibi bir sorunun habercisi olabilir. Diğer aritmi nedenleri arasında ilaçlar, zehirler, enfeksiyon ve endokrin (hormonal) nedenler sayılabilir.

Aritmi Belirtileri

Genelde hafif olgularda hiçbir belirti görülmeyebilir. Ciddi aritmi olgularında ise solukluk, beslenme güçlüğü ve hareketsizlik görülebilir. Aritmisi olan çocuklar kendi yavaş, hızlı ya da düzensiz kalp atışlarının farkına varabilir, nefes darlığı, başdönmesi, halsizlik, solgunluk ve ani bayılmalar sergileyebilirler. Altta yatan kalp hastalığı varsa göğüs ağrısı da görülebilir.

Aritmi Tanısı

Kontroller sırasında doktor, kalp hızı sorununu fark edebilir. Tanıyı kesinleştirmek için elektrokardiyogram (EKG) isteyebilir. Bu yöntemle kalpteki elektriksel faaliyet değerlendirilmektedir. Test sırasında hiçbir ağrı duyulmaz. Bazı durumlarda çocuğunuza Holter monitörü adı verilen ve 24 saat boyunca kullanılan bir EKG cihazı da takılabilir. Kan testleri, ekokardiyogram(kalp ultrasonu) gibi tetkikler de aritmi nedenlerinin araştırılmasında kullanılabilir.

Aritmi Tedavisi

Eğer aritmi hafifse tedavi gerekmeyebilir. Ciddi aritmilerde antiaritmik ilaçlarla belirtilerin kontrol edilmesine çalışılır. Çok ağır durumlarda kalp üzerine uygulanan cihazla elektrik masajı gerekebilir. Uzun süren sorunlarda pacemaker denen suni ritm üreticileri kullanılması gerekebilir.

Etiketler:, ,