Sponsorlu Bağlantılar

Apne; beyinden göğüs kaslarına ve diyaframa gönderilen sinyallerdeki kesintiye bağlı olarak ya da nefes yolundaki bir tıkanmaya ya da her ikisine bağlı olarak ortaya çıkan solunumdaki geçici duraklamalardır. Çocuğun solunumu 20 saniye ya da daha fazla süre için durabilir. Ya da solunumun yetersizleşmesi yüzünden çocuğun derisi maviye dönebilir ve kalp atışları yavaşlayabilir. Bu sorun genellikle uyku sırasında görülür. Sık ya da uzamış epizotlarla seyreden apne, yetersiz oksijen seviyesi yüzünden beyin hasarına yol açabilir. Uzun süren düşük oksijen seviyeleri yüzünden ileriki yaşlarda kalp hastalığına yol açabilir. Apne ölümcül bile olabilir.

Apnenin Nedenleri

Miadından önce doğan bebeklerde beyin, sinir sistemi ve solunumda kullanılan kaslar henüz tam olarak gelişmediği için apne görülebilir. Büyümüş geniz eti (ağız tavanının arka bölümünde yer alan ve vücudun savunma sisteminin bir bölümü olan iki doku parçası) uyku sırasında üst nefes yolunu tıkadığı için apneye sebep olabilir. Bu çocuklar tipik olarak, pozisyon değiştirerek kapalı duran nefes yolunu açmak için geceleri çok sık uyanırlar.
Havale (nöbet), nefes yollarına ait şekil bozuklukları, beslenme bozuklukları, gastroözofajial reflü, şişmanlık, enfeksiyon, yabancı cisim yutma ya da nefes yoluna kaçması ve omurga yaralanmaları apnenin diğer sebepleri olabilir. Ani bebek ölümü sendromu da bir apne tipidir.

Apne Belirtileri

Eğer çocuğunuz apne geçiriyorsa en az 20 saniye süre ile solunumunun durduğunu ya da hava akışının yetersiz olduğunu göreceksiniz. Çocuğunuz korkabilir, huzursuzlaşabilir ya da dalgınlaşabilir. Uzamış apne dönemleri dudaklarda mavimsi bir renklenmeye ve bilincin kapanmasına sebep olabilir. Horlama, büyümüş geniz etine bağlı tıkayıcı apnenin bir belirtisi olabilir. Havale (nöbet) bir apne epizoduna yol açabilir. Miadından önce doğan bir bebekte, yaşamın ilk günlerinden başlayarak, bebek normal doğum yaşına ulaşana kadar apne görülebilir. Eğer soluk borusuna kaçan bir yabancı cisim nedeni ile nefes almada zorlanıyorsa solunum zorluğu çekecek ve ses çıkaramayacaktır.

Apne Tanısı

Çocuğunuzun doktoru, sizin belirtileri tarifinize dayanarak apneyi teşhis edecektir. Doktor, apnenin sebebini bulmaya ve altta yatan durumu tedavi etmeye çalışacaktır.

Apne Tedavisi

Apnenin tedavisi, nedenine ve çocuğun yaşına göre değişebilir. Miadından önce doğan bir bebekte solunumu uyaran ve teofilin olarak bilinen bir ilaç tedavisi gerekebilir. Büyümüş geniz etleri ya da nefes yollarındaki şekil bozuklukları için cerrahi girişim önerilir. Omurga hasarı olan bir çocuğun ventilatör adı verilen ve solunuma yardımcı olan bir makineye bağlanması gerekebilir. Çocuğunuzda boğulma gibi bir durum nedeni ile apne gelişmişse, yabancı cismin hemen çıkarılması gerekir.

Etiketler:, , , ,