Sponsorlu Bağlantılar

Aplastik Anemi Nedir?
Aplastik anemi belirtileri, nedenleri çeşitleri nedir? Aplastik anemi hastaları tanı ve tedavi süreci nasıldır? Aplastik anemi kemiklerin içinde bulunan ve alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositlerin (kan pıhtılaşmasına yardımcı olan hücreler) üretildiği kemik iliği dokusunun etkilendiği bir bozukluktur. Aplastik anemide kemik iliği kan hücrelerini üretememektedir. Sorun geçici ya da kalıcı olabilir.

Hastalık kalıtsal, ilaçlara bağlı (antibiyotikler ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar), hepatit B virüsü gibi virüsler, benzen gibi (böcek ilaçları ve bazı yapıştırıcılarda bulunan bir madde) zehirli kimyasal maddelere, radyasyona (radyoaktif maddeler ya da kanser tedavisinde kullanılan radyasyon gibi) bağlı olarak ortaya çıkabilir. Pek çok aplastik anemi olgusunun ise nedeni bilinmemektedir.

Aplastik Anemi Belirtileri
Aplastik anemide alyuvarların sayısındaki azalma kendini yorgunluk, renkte solukluk ve halsizlik gibi belirtilerle belli eder. Ciddi olgularda anemi nefes alma güçlüğü, kalp hızında artış ya da baygınlık gibi yakınmalara neden olur.

Akyuvar sayısındaki azalma enfeksiyonlara yatkınlığa neden olacaktır. Aplastik anemi trombosit sayısında da azalmaya neden olduğundan pıhtılaşma bozuklukları izlenir. Sık burun kanamaları, aniden ortaya çıkan morluklar ve çürükler, yara yerlerinden ya da ağızdan gelen ani kanamalar gözlenebilir. Bu hücrelerin sayısının azalması bir kaza sırasında ya da aniden beyin içinde ya da etrafında kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Genç kızlarda adet kanamaları yoğunlaşıp, uzayabilir.

Aplastik Anemi Tanı
Doktorunuz çocuğunuzda aplastik anemiden şüphe ediyorsa hastalığın belirtilerini aramak üzere tam kan sayımı isteyecektir. Kan hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor (hematolog) kemik iliğinden iğne yardımıyla bir miktar örnek alıp mikroskopta inceleyerek kesin tanıyı koyabilir.

Aplastik Anemi Tedavi Süreci
Çeşitli ilaç ya da tedavi yöntemlerinin neden olduğu aplastik anemi olgularında ilaç tedavisinin kesilmesi ya da tedavinin sonlandınlması ve değiştirilmesi gerekebilir. Eğer çocuğunuz zehirli ya da radyoaktif maddelere maruz kalıyorsa bu maddelerin hemen çevreden uzaklaştırılması gerekmektedir. Doktorunuz hastalığın sonucu olarak ortaya çıkan enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi önerebilir. Yorgunluk, renk solukluğu, halsizlik ve pıhtılaşma sorunları için kan ve trombosit verilmesi gerekebilir. Eğer çocuğunuzun durumu
birkaç hafta içinde düzelmezse granülosit-yapıcı faktör adı verilen bir ilacın kullanılması gerekebilir. Bu madde kemik iliğinin enfeksiyonla savaşmak için gerekli olan akyuvarları üretmesini sağlamaktadır.

Doktorunuz ayrıca kortikosteroid ve kemik iliğinin normal işlevine dönmesine yardımcı olacak diğer ilaçları verebilir. Bu şekilde çocuğun kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu kemik iliği baskılanması da kontrol altına alınmış olacaktır. Ciddi durumlarda çocuğunuza kemik iliği nakli gerekebilir. Bunun için kız ya da erkek kardeş gibi uygun bir kemik iliği vericisi gerekecektir. Vericinin iliği çocuğun damarlarına enjekte edilir; kemik iliği kan içinde yol alarak çocuğunuzun kendi iliğine ulaşır ve orada gerekli hücreleri üretmeye başlar. Verici iliğinden kaynak alan yeni kan hücrelerinin olgunlaşması 10-20 gün içinde gerçekleşir. Bu süre içinde çocuğun enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi için hastanede özel tecrit koşullarında kalması gerekebilir. Vericinin kemik iliği hücrelerinin vücut tarafından reddedilme olasılığı bulunsa da verici uygun olduğunda bu olasılık azalmaktadır. Uygun verici iliği ile yapılan nakil ile çocuğun iyileşme olasılığı %80 düzeyindedir.

Etiketler:, , ,