Sponsorlu Bağlantılar

Aort Koarktasyonu Nedir?
Aort koarktasyonu belirtileri nedir? Aort koarktasyonu tipleri, tanı ve tedavisi nasıl olur? Aort koarktasyonu kalpten çıkan en büyük arter olan aortun anormal biçimde daralması ile karakterize bir doğum anomalisidir. Daralma genellikle aortun bedenin değişik yerlerine kan dağıtmak için dallandığı noktanın hemen arkasında görülür. Daralma yüzünden daralma bölgesinin hemen önünde kan akımı artmış, arkasında ise azalmıştır. Çocuğun üst beden yarısında (baş, boyun, üst göğüs yarısı ve sağ kol) yüksek kan basıncı görülürken alt beden yarısında (karın, kasıklar, bacaklar) kan basıncı düşüktür ve kalp kan pompalamak için daha çok çalışmak zorundadır.

Aort Koarktasyonu Belirtileri
Belirtiler genellikle doğumdan itibaren mevcutsa da ergenliğe kadar yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Beslenme güçlükleri, hareketsizlik ve cilt
renginde solukluk gibi yakınmalar sıktır. Daha büyük çocuklarda baş dönmesi, zonklayıcı başağrısı, ayak ve bacaklarda soğukluk, bacaklarda zayıflık ve egzersiz sonrası kramplara sık rastlanır. Yine büyük çocuklarda yüksek kan basıncı, kasık bölgesinde nabzın zayıflaması ya da alınamaması gibi belirtiler görülebilir. Ciddi olgularda kalp yetmezliği gelişebilir.

Aort Koarktasyonu Tanı
Genelde kasıkta nabzın alınamaması ya da zayıf alınması ile ilk muayenede koarktasyon saptanabilir. Basınç farklarının değerlendirilmesi için
bedenin değişik bölümlerinden tansiyon ölçümleri gerekebilir. Çocuğun aort ve kalbinin ultrasonu ve göğüs röntgenleri ile tanı kesinleşebilir.

Aort Koarktasyonu Tedavisi
Cerrahi ile koarktasyon düzeltilebilir. Genellikle 2-4 yaşlar arasında yapılan ameliyat gerekirse bebeklik döneminde de uygulanabilir.
Ameliyat belirtilerin hızla ortadan kalkmasına yardımcı olur, kalbe olan hasarı önler ve yüksek kan basıncının gelişmesini engeller.

Etiketler:, , , ,