Sponsorlu Bağlantılar

Anensefali sendromu hastalığı nedir, bebeklerde tedavisi nasıl olur? Anensefali nadir görülen ciddi bir doğum anomalisidir. Yenidoğanın kafatası ve beyin gelişimi yetersizdir. Anensefalik bebeklerin yaklaşık %65 i doğumdan önce ölür. Dünyaya gelebilenler ise birkaç gün içinde ölürler. Annenin başka bir çocuğunda aynı anomali görülmüşse anensefalili bebek riski artar. Bu duruma İrlanda gibi bazı coğrafi bölgelerde daha sık rastlanmaktadır. Bu anomalinin nedenleri arasında kromozom anomalileri, annede hipertermi (aşırı yüksek ateş), bazı besin eksiklikleri (çinko ve bakır gibi) sayılmaktadır.
Anensefali Belirtileri
Anensefalik bebeğin kafatası ve beyni ya tamamen ya da kısmen gelişmemiştir. Yüz, kafatası ve vücutta şekil bozuklukları vardır.
Anensefali Tanısı
Alfa-fetoprotein ve asetilkolin esteraz adlı proteinlere bakılarak bebekte anensefali taraması yapılır. Eğer bu proteinlerin düzeyleri yüksek bulunursa, doktor anormal beyin ya da kafatası gelişimini değerlendirmek için ultrason incelemesi ve amniyosentez isteyebilir.
Anensefali Tedavisi
Anensefalinin tedavisi bulunmamaktadır. Beyin olmadan bebeğin yaşayabilmesi imkansızdır. Anormalliğin saptandığı zamana göre, hamileliğin sonlandırılmasına karar verilebilir. Diğer çocuklarda da anensefali riski yüksek olacağından, genetik danışmanlık önerilmelidir.

Etiketler:, ,