Sponsorlu Bağlantılar

Ünlü Amerikalı bilim adamı Thomas Alva Edison insanlığa büyük hizmetler yapmıştır. 11 Şubat 1847 yılında ABD eyaletlerinden biri olan Ohio’da dünyaya gelen Thomas Edison’un insanlığa en büyük hizmeti şüphesiz 1879′da elektrik ampülünü icat etmesidir. Edison’un bu buluşu insanların yaşamını oldukça kolaylaştırmıştır.

Edison’un bilinen ilk icadı 1868 yılında yapmış olduğu ”stock ticker” adını verdiği oy kaydediciydi. Bu cihaz borsada değerleri kaydeden bir cihazdır. Tarihte bilinen ilk ses kaydı 1877 yılında Thomas Edison tarafından geliştirdiği ve “konuşan makine” adını verdiği özel bir makine ile gerçekleşmiştir. Bu makine günümüz ses kayıt cihazlarından çok farklı ve oldukça büyüktür. Bunların yanısıra Edison ”otomatik tekrarlayıcı” ve ”geliştirilmiş telgraf cihazı” adında cihazlar icat ederek insanlığa hizmeti devam etmiştir. İcat etmiş olduğu cihazlar ve makineler insanlığın gelişimine ve hayatın kolaylaşmasına büyük katkıda bulunmuştur.

Hayatı boyunca çeşitli deneyler yaparak insanlığa fayda sağlamak için çalışan Thomas Edison, yapmış olduğu elektrik ampülünü gelişerek bugünlere gelmesini ve insanlığın en çok kullandığı aydınlatma aracı olmasını sağlamıştır. İcat ettiği elektrik ampulüyle 1882′de New York sokakları bu lambalarla aydınlanmıştır. Pilot bölge olarak seçilen  New York sokakları, aydınlatma denemesi olumlu sonuçlanmış, buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Thomas Edison’un ampulü icat etmesi ileriki yıllarda  birçok yeni aletin bulunmasına sebep olacaktır.

Edison ampulu icat ettiği zamanlarda bir başka bilim adamı Swan’da ampulu farklı düşüncesiyle icat etmiştir. Swan ampulun içindeki havayı boşaltarak, flamanın yanıp tükenmesini engelledi. Böylece ampunun çok uzun ömürlü olmasını sağladı. Bunun üzerine Edison ortaklık teklif ederek, Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketini kurdular.
Elektrik mühendisi olan William Joseph Hammer, Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketinde çalışmaya başladı.  Elektrikli tren, Telefon, Fonograf,  Demir madeni ayıracı, Elektrikli aydınlatma ve diğer elektrik alanlarında birçok icatta, büyük katkılarda bulunmuştur.
Edison 18 Ekim 1931 tarihinde hayata veda ettiğinde arkasında onlarca icat bırakmıştır. insanlığın şu zamanda kullanmış olduğu cihazların keşfedilmesinde Edison’un büyük rolü vardır.

thomas-edisonun-insanliga-hizmetleri

Etiketler:, ,