Sponsorlu Bağlantılar

Görme bozukluğu nedir? Görme bozukluğu nasıl giderilir? Görme bozukluğu nedenleri? Görme bozukluğu bitkisel tedavi var mıdır? Bebekler ve çocuklarda, şaşılık, miyopluk, gözkapaklarında düşüklük, glokom ve katarakt gibi çeşitli görme sorunları olabilmektedir. Yenidoğan bebekler görebilirler; ama yaklaşık üç yaşına dek görme tam değildir. Çocuklar görme sorunlarıyla doğabilirler ya da sorunlar daha sonraki yıllarda ortaya çıkabilir. Her sağlam çocuk muayenesinde gözler de muayene edilmelidir. Düzenli göz muayenelerine 3-5 yaşları arasında başlanmalıdır. Görme testinde bir sorun çıkarsa ya da çocuğunuz görme sorunu olduğunu bildirirse, doktorunuz onu bir of talmoloğa (göz hastalıkları uzmanına) sevk edecektir. Bebeklerde ve çocuklarda en sık karşılaşılan iki görme sorunu, şaşılık ve ambliyopi‘dir. (göz tembelliği).

Şaşılık Tipleri

Gözleri dışarı ya da burundan uzağa kayan bir çocukta, şaşılığın bir çeşidi olan eksotropia vardır. Çocuğun gözü içeri (buruna doğru) kayıyorsa, çoğunlukla çapraz göz de denen başka bir şaşılık çeşidi (esotropia) söz konusudur. Bir göz ileriye doğru bakarken öteki yukarı ya da aşağı bakıyorsa, daha seyrek görülen vertikal şaşılık vardır.
Şaşılık
Şaşılık bulunan bir çocuğun gözleri aynı doğrultuda bakamadığından, iki göz birlikte çalışıp normal bir görüntü oluşturamaz. Çocuğun göz kasları arasında koordinasyon bozuktur ve gözler aynı doğrultuda hareket etmez. Bir göz tam önüne bakarken öteki yukarı, aşağı, içeri ya da dışarı doğru bakabilir. Şaşılığın en sık görülen iki şekli, esotropia ve eksotropiadır. Esotropia için kullanılan yaygın terim, çapraz bakan gözlerdir. Çocuğun bir ya da iki gözü, buruna doğru yani içe dönüktür. Çocuklar esotropia ile doğabilirler ya da özellikle 2-7 yaşlar arasında olmak üzere sonraki yaşamda bu durum ortaya çıkabilir. Esotropia bulunan çocuklarda genellikle 2 yaşından önce göz kaslarına yönelik ameliyat yapılması gerekir. Bu durum iki yaşından sonra ortaya çıkarsa, genellikle gözlükle sorun düzeltilir. Eksotropia bulunan bir çocukta bir ya da iki göz dışarı, yani burundan uzağa bakar. Çocuklar bu şekilde doğabilirler ya da başta 2-7 yaşlar arasında olmak üzere yaşamın ileriki yıllarında da eksotropia gelişebilir. Çocuğun gözleri ilk başlarda arada sırada dışarı kayma gösterirken, zamanla bu giderek sıklaşır. Çocuk parlak güneş ışığında gözünü kısabilir. Aşırı eksotropia bulunan çocuklarda genellikle göz kaslarına yönelik ameliyat gereklidir.
Ambliyopi
Şaşılık bulunan bir çocuk, bir gözündeki görmeyi “kapatmayı” öğrenir ve böylece eşyaları net bir şekilde görebilir. Bir gözde şaşılık ya da başka bir soruna bağlı olarak görme kaybı gelişmesine ambliyopi ya da göz tembelliği denir. Çocukta ambliyopi bebeklikten dört yaşına dek herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu sorun yedi yaşına gelmeden önce düzeltilmezse, görme kaybı kalıcı olur. Tedavi, çocuğun her zaman kullandığı gözün üzerini kapatmak ve öteki gözünü kullanmasını teşvik etmekten ibarettir. Görmeyi düzeltmek için de gözlük kullanılabilir. Altta yatan sorun (örneğin şaşılık) içinde tedavi uygulanır. Ambliyopiye neden olan başka görme sorunları arasında, katarakt ve pitoz belirtilebilir.
Katarakt
Katarakt, çocuğun gözündeki merceğin bulanıklaşmasıdır. Pupillanın arkasında bulunan ve ışığı gözküresinin gerisine odaklayan mercek normalde berraktır. Zamanla katarakt göze gelen ışığı engelleyerek görme kaybına yol açabilir. Çocuklarda doğumda katarakt bulunabileceği gibi, bazen göz yaralanmalarına da bağlı olarak, yaşamın ileriki yıllarında da bu durum gelişebilmektedir. Katarakt için tek tedavi, bozuk merceğin cerrahi yoldan çıkartılmasıdır
Ptoz
Bir göz kapağında ptoz (yani göz kapağında düşme) bulunan bir çocukta neden genellikle üst göz kapağını taşıyan kasın güçsüzlüğüdür. Çocuk bu durumla doğabilir ya da yaşamın ileri yıllarında, bir hastalık ya da yaralanmadan sonra böyle bir durum gelişebilir. Düşük göz kapağı pupillayı örtüyorsa, sorunun giderilmesi için çocuğun ameliyat edilmesi ve ambliyopinin önlenmesi gerekir. Daha hafif vakalarda ameliyata başvurulmayabilir.
Miyopluk
Miyop bir çocuk, yakındaki cisimleri net olarak görürken uzağı iyi göremez. Miyopluk bebeklerden çok okul çağındaki çocuklarda sık görülür. Gözlük kullanılarak düzeltilebilir.
Hipermetropluk
Hipermetrop bir çocuk, uzaktaki cisimleri net olarak görürken yakındakileri iyi göremez. Zamanla uzaktaki cisimleri de bulanık görmeye başlar. Bir çocuk hipermetrop olarak doğabileceği gibi, bu durum daha sonra da ortaya çıkabilmektedir. Hafif va kalarda gözler bu duruma uyum sağlayabilirken, daha ağır durumlarda düzeltici gözlük kullanılmasına gerek vardır.
Astigmatizm
Astigmatizm bulunan bir çocuğun korneasının (göz küresinin berrak dış tabakası) şekli bozuktur; ışık kırılır ve görme bulanıktır. Arada sırada mercek de anormal şekildedir. Ağır astigmatizmde düzeltici gözlük ya da kontakt lens gerekir. Küçük astigmatizm dereceleri normaldir ve gözlük ya da lense gerek olmaz.

Etiketler:, , , , , , , ,