Sponsorlu Bağlantılar

Alopesi nedir?
Belirtileri, tanı ve tedavisi nasılsır? Alopesi erişkinleri olduğu kadar çocukları da etkileyen saç dökülmesi yakınmasının tıbbi adıdır. Alopesi üç türde olabilir. Alopesia areata saçların parça parça döküldüğü bir tablodur. İkinci bir tip olan alopesia totalis saçların tamamına yakın bölümünün döküldüğü bir durumdur. Alopesia universalis ise vücuttaki tüm tüylerin döküldüğü bir başka tiptir.

Alopesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar genetik, stres, kaygı ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların saç kaybı ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Kimi çocuklarda trikotilomani denen ve tekrarlayıcı biçimde saç yolma ile karakterize olan bir bozukluk da saç kaybına neden olabilir. Saç yolma çocuğun stres altında olduğunun bir işaretidir. Mantar enfeksiyonları, tiroid hastalıkları ve hamilelik de saç kaybına yol açabilir.

Alopesi Belirtileri
Alopesi çocuklar da hızlı ve ani saç kaybına neden olur. Başka fiziksel belirti bulunmamaktadır. Saç kaybı çocukların arkadaşları tarafından dışlanmasına ve depresyon ile özgüven azalmasına neden olabilir. Saç yolma davranışı çocuklarda erken yaşlarda, 5 yaş öncesinde başlayabilir. Saç yolma hareketi, kaygı ile başetme yöntemi olabilir ve geçici bir özellik de gösterebilir.

Alopesi Tanı
Doktorunuz fiziksel muayene ile alopesi tanısı koyabilir. Çocuğunuzun son
zamanlarda stres altında olup olmadığını ve duruma neden olacak tiroid hastalığı
gibi bir sorunun bulunup bulunmadığını sorabilir.

Alopesi Tedavisi
Alopesinin neden olduğu kellik tablosu genelde birkaç ay sonra duraklar. Pek çok alopesi vakasına durumu açıklayıcı rehberlik dışında tedavi gerekmeyebilir. Alopesili pek çok çocukta saçlar kendiliğinden uzamaya başlar. Doktorunuz çocuğunuzun başına ya da diğer sorunlu bölgelere sürebileceği kortikosteroidli ilaçlar önerebilir. Ayrıca kortikosteroid enjeksiyonları ya da kortizon hapları kullanılması gerekebilir. Bazı çocuklarda alopesi minoksidil içeren losyonlarla tedavi edilebilir. Eğer alopesi mantar enfeksiyonundan kaynaklanmışsa mantar
giderici ilaçların kullanımı gerekebilir. Tiroid hastalığından kaynaklanan saç kayıplarında tiroide yönelik ilaçların kullanılması uygundur.

Saç yolma nedeniyle alopesi gelişen çocukların rehberliğe ve davranışçı tedavilere (psikanaliz yerine davranış değişiklikleri ile duygusal bozuklukları gidermeye çalışan tedaviler) gereksinimi olabilir. Saç yolma davranışına neden olan tik (tekrarlayıcı, kontrol edilemeyen kas kasılması) gibi bir hareket bozukluğu ya da obsesif-kompulsif bozukluk ise bu sorunlara yönelik ilaç tedavileri gerekebilir.

Etiketler:, , ,