Sponsorlu Bağlantılar

Allerjik rinit adı da verilen saman nezlesi burnun içinde yer alan ve mükoz membran adı verilen ince nemli dokunun tahrişi ve iltihaplanmasıdır. Ağaçların, otların ve yabani bitkilerin ürettiği polenlere karşı bir allerjik tepki söz konusudur. Ayrıca havaya dağılan toz, küf ve diğer partiküller de saman nezlesine neden olabilmektedir. Saman nezlesi çocuklarda sık rastlanan bir allerji türüdür. Pek çok çocukta mevsimsel saman nezlesine rastlanır. Bu durumda bahar aylarında ağaçların polenleri, yaz aylarında otların polenleri ve yine yaz ve sonbahar aylarında yabani otların polenleri allerjik tepkiyi başlatmaktadır. Bazı çocuklarda ise yıl boyunca süren toz, küf ve diğer partiküllere karşı allerji oluşmaktadır.

Saman Nezlesi Belirtileri

En sık rastlanan belirtiler burun tıkanıklığı, hapşırma, burunda kaşıntı ve akıntıdır. Çocuğun sık sık burnunu kaşıdığı ya da sildiği görülür. Solunum güçleşebilir ve çocuk geceleri horlayabilir. Gözlerde kızarıklık, sulanma ve yanma görülebilir. Burnun arkasından boğaza akıntı olduğunda öksürük ortaya çıkarabilir. Başağrısı, kulak ağrısı ve işitme kaybı gibi durumlar görülebilir. Diğer belirtiler arasında ağızdan nefes alma, koku ve tat duyusunun kaybı yer alır. Bu belirtiler günler ya da aylar boyunca devam edebilir.

Saman Nezlesi Nasıl Geçer

Saman nezlesi tanısı için doktorunuz çocuğunuza bir deri testi uygulayacaktır. Şüphe edilen maddenin cilt içine enjekte edilmesi ya da cilt üzerine konulması ile derinin bu maddeye verdiği tepki değerlendirilir. Çocuğun burnundan alınan bir miktar mukus da analiz edilerek tanı konabilir. RAST adı verilen bir diğer test de bazı maddelere karşı oluşan antikorların tespiti için kullanılabilir.

Saman Nezlesi Tedavisi

Saman nezlesine neden olan etken saptandığında bu maddeden uzak durulması en önemli tedavi basamağıdır. Polen miktarının yüksek olduğu günlerde çocuğun evde kalması önerilir. Evin pencerelerinin kapalı olması ve havanın klimatize edilmesi ile çocuğun polen içermeyen bir hava soluması mümkün olmaktadır. Evin olabildiğince tozsuz tutulması da toz allerjilerini azaltacaktır. Çocuğun nemli ve küflü bodrumlardan uzak tutulması da bir diğer önlemdir. Küf birikiminin önlenmesi için hava nemlendirici ve temizleyici cihazlar kullanılabilir. Diğer önlemler için doktorunuzun önerileri dikkate alınmalıdır. Hapşırma, burun kaşıntısı ve akıntısı için antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Hazır satılan bu tür ilaçlar çocukta uyku eğilimine ve diğer yan etkilere neden olabildiğinden bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Burun tıkanıklığında burun damlaları kısa süreli olarak kullanılabilir. Bu tür ilaçlar kesildiklerinde belirtileri daha da şiddetlendirebildiklerinden devamlı kullanılmamalıdırlar. Doktorunuz ayrıca nefes yoluyla alınan kortikosteroidleri burundaki tıkanıklığın giderilmesi için önerebilir. Burun spreyi olarak kullanılan kromolin sodyum da özellikle küçük çocuklarda allerjik tepkileri azaltabilmektedir. Ayrıca allerjenlere karşı duyarsızlaştırma için haftalık aşı uygulamaları gerekebilir.

Etiketler:, , ,