Sponsorlu Bağlantılar

Ürtiker çocuğun duyarlı olduğu maddelerle karşılaştıktan sonra derisinde oluşan kabarık kaşıntılı döküntülerdir. Bu maddeye tepki olarak çocuğun bedeni histamin adlı bir madde üretmektedir. Histamin derinin altındaki küçük kan damarlarından plazma sızmasına ve derinin şişmesine neden olmaktadır. Çevrede bulunan pek çok madde histamin salınımına neden olarak ürtiker oluşumuna yol açabilmektedir. Bu maddeler arasında yiyecek maddeleri, ilaçlar, ısı değişikliği, stres, böcek sokmaları ve enfeksiyonlar sayılabilir. Ürtiker ani (akut) başlayabileceği gibi uzun zaman içinde (kronik) de gelişebilir. Akut ürtiker genellikle 3-5 gün sürmektedir (bazen bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir). Kronik ürtiker ise yıllarca devam edebilir. Kronik ürtikerin nedeninin saptanması oldukça zor olabilir. Genellikle duygusal stres, güneş ışığı, soğuk su ve hava ile temas ile bir tür mantar enfeksiyonu olan kandidiyasis kronik ürtiker nedenleri arasındadır.

Alerjik Ültiger Hastalığının Belirtileri

Ürtiker, deride genelde aniden beliren ve birkaç saat ya da hafta devam edip sonra kaybolan küçük pembe kabartılarla karakterizedir. Yeni kabartılar eskilerin soluklaşıp kaybolmasıyla ortaya çıkmaktadır. Döküntülerin üstleri düzdür ve çevresi belirgindir. Ortaya çıkmaları kaşıntılıdır bazen de yanma veya batma hissi bulunabilir. Bu döküntülere vücudun heryerinde rastlanabilir; büyüklükleri de silgi ya da tabak büyüklüğünde olabilir. Tek tek döküntüler kimi zaman birleşip plak adı verilen kümeler oluşturabilir. Dudak, göz ve cinsel organ çevresinde gelişen ürtiker anjioödem adı verilen tabloyu oluşturmaktadır. Besin maddelerinin neden olduğu ürtiker genelde besin alındıktan sonra 2 saat içinde ortaya çıkar. Güneş ışığının neden oldukları ise dakikalar içinde belirir ve 1-2 saat içinde kaybolur. Vücudun ısısını yükselten terleme, sıcaklık, aşırı duygulanım ve güneş ışığı gibi etkenlerin neden olduğu ürtiker etrafında kırmızı ya da beyaz bir hale taşıyan minik kabarcıklar görünümündedir ve kaşıntılıdır. Baş ağrısı, aşırı tükürük oluşumu ve mide krampları gibi belirtiler de buna eşlik edebilir. Ürtiker nedenleri Çevrede bulunan pek çok etken ürtikere yol açabilir. Aşağıdaki listeyi okuyarak çocuğunuzun gün içinde karşılaştığı tüm maddeleri gözden geçirin ve doktorunuza bilgi verin. o Yiyecek maddeleri. Ürtikere en sık neden olan besinler kabuklu yemişler, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, süt ve peynirdir. Bazı katkı maddeleri de ürtikere neden olabilmektedir. o İlaçlar. Vitaminler, ağrı kesiciler, aspirin, kodein, antiasitler, göz damlaları, pansuman maddeleri, müshiller, antibiyotikler, sakinleştiriciler ve idrar söktürücüler gibi hemen tüm ilaçlar ürtiker nedeni olabilir. o Hava koşulları. Soğuk, sıcak hava ya da güneş ışığı da ürtikere yol açabilir. o Spor. Terleme ve aşırı egzersiz de ürtiker nedeni olabilir. o Duygusal tepkiler. Öfke, stres, utanma gibi derinin ısısını artıran duygusal tepkiler de ürtiker oluşturabilir. o Böcek sokmaları. Arı, yaban arısı, karınca ve diğer böcek sokmaları da ürtikere yol açabilir. o Enfeksiyonlar. Bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonları da ürtiker nedenleridir. Boğaz ve burun enfeksiyonlarında çocuklarda ürtiker görülmesi nadir değildir.

Ürtiker Tanısı

Doktorunuz çocuğunuzu muayene edecek ve ürtikere neden olabilecek ne tür koşullarla karşılaşmış olabileceğini sorgulayacaktır. Enfeksiyon ve otoimmün hastalıkların dışlanabilmesi için kan ve idrar testleri gerekebilir. Allerjilerin saptanması içinde çeşitli deri testlerinin yapılması uygun olabilir.

Ürtiker Tedavisi Nasıl Yapılır

Ürtikerden korunmanın en iyi yolu bu duruma yol açan maddelerle temastan sakınmaktır. Ürtiker hemen geçmemişse ağız yoluyla alınan antihistaminiklerin kullanılması gerekebilir. Eğer antihistaminikler tek başına etkisiz kalırsa ağızdan prednizon gibi kortikosteroidlerin kullanılması da gerekebilir. Antihistaminikler düzenli kullanıldığında yeni ürtiker oluşumunu önlemektedir, ancak bu ilaçların kullanımı uyku haline yol açabilir. Bazı antihistaminik ilaçlarda ise bu yan etki görülmemektedir. Gözlerinde ya da dudaklarında şişme olan çocuklara adrenalin enjeksiyonu gerekebilir. Bu şekilde şişlik çözülecektir. Genellikle kaşıntı çok rahatsız edici olduğundan kaşınan yere serin ve ıslak pansuman koymak ve kalamin losyon sürmek faydalı olmaktadır. Anafilaksi belirtileri ortaya çıkmışsa ya da çocuğun solunumu zorlaşmışsa hemen acil servislere başvurulmalıdır. Anafilaksi tedavi edilmezse ölümcül olabilmektedir. Besin allerjisi olan çocukların yanlarında epinefrin taşımaları ve beklenmeyen bir durumda bu ilacın kullanılması önerilmektedir. Besin allerjisi ve astımı bulunan çocukların allerji oluşturan bir madde yer yemez acil yardım almaları gerekmektedir. Ürtiker kimi zaman anafilaksiye de neden olmaktadır. Anafilaksi allerjik tepkinin şok tablosuna neden olduğu hayatı tehdit edici bir durumdur. Bu tabloda, burun akıntısı, hırıltılı solunum, deride solgunlaşma, kan basıncında düşme ve soğuk soğuk terleme gibi belirtiler görülür. Anafilaksi tedavi edilmezse komaya ya da kalp ve solunumun durmasına neden olabilir.

Etiketler:, ,