Sponsorlu Bağlantılar

Akut böbrek yetmezliği aniden çocuğun böbreklerinin işlevinin durmasıdır. Böbrekler normalde çocuğun kanındaki atık ürünleri ve suyu filtre ederek bunları idrara dönüştürür ve vücudun su ve tuz dengesini sağlar. Böbrekler iyi çalışmadığında atık ürünler çocuğun vücudunda birikerek çeşitli problemlere yol açar. Akut böbrek yetmezliği genellikle altta yatan bir hastalık veya yaralanma sonucu görülür. Akut böbrek yetmezliği uygun şekilde tedavi edilirse herhangi bir hasar kalmadan düzelir, ancak tedavi edilmezse uzun vadede kalıcı böbrek yetmezliğine hatta ölüme yol açabilir. Akut böbrek yetmezliği her yaşta görülmekle birlikte erişkinlerde çocuklardan daha sık görülür.

Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Bu hastalığa neden olan sebepler üç ana başlık altında toplanabilir:
Böbrek hasarı: Böbrekler nefrit, hemolitik üremik sendrom ve lösemi gibi hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu, zehirli kimyasallar veya kanser ilaçları gibi bazı ilaçlar nedeniyle hasar görebilir.
Kan akımında azalma: Ciddi yanıklar, aşırı kan kaybı, konjestif kalp yetmezliği, kan zehirlenmesi ve kan akımını etkileyen diğer hastalıklar böbreklerin kan akımını aniden azaltarak böbrek yetmezliğine yol açabilir.
İdrar akımının engellenmesi: Üreterler (idrarı böbrekten mesaneye taşıyan tüpler) ve üretra (idrarı mesaneden vücuttaki çıkış noktasına taşıyan tüp) doğumsal bir malformasyon, yaralanma, tümör, kan pıhtısı veya böbrek taşı nedeniyle tıkanabilir.

Akut Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Çoğu zaman akut böbrek yetmezliği görülmeden önce çocukta altta yatan hastalığın veya yaralanmanın belirtileri ortaya çıkacaktır. Böbrek yetmezliğinin en önemli belirtisi idrar miktarında azalma veya idrar yapmamadır. Zamanla çocukta halsizlik ve mide bulantısı ortaya çıkabilir. Çocuk kusabilir, nefesi daralabilir, ishal olabilir ve iştahı azalabilir. Çocukta uyuklama, konfüzyon, nöbet görülebilir, vücudunda sebebi anlaşılamayan morluklar olabilir, kan basıncı artabilir veya azalabilir, hatta çocuk komaya girebilir. Çocukların çoğu sıvı tutulması nedeniyle şişmiş görünür ve kilo artışı yaşar.

Akut Böbrek Yetmezliği Tanısı

Eğer çocuğunuzda akut böbrek yetmezliği belirtileri varsa doktorunuzu arayın ve çocuğunuzu derhal bir hastanenin acil servisine götürün. Doktor çocuğunuzun böbreklerinin nasıl çalıştığını anlamak için kan ve idrar testleri isteyecektir. Ayrıca, fizik muayene, laboratuar incelemeleri ve röntgen filmlerinden yararlanarak çocuğunuzdaki akut böbrek yetmezliğinin altında yatan sebebi bulmaya çalışacaktır. Böbrek biyopsisi yapılması gerekebilir.

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Doktor akut böbrek yetmezliğinin altında yatan sebebi saptar saptamaz tedaviye başlayacaktır. Olası tedaviler şunlardır: intravenöz olarak kan verilmesi, sıvı ve tuz infüzyonu, böbrek tıkanıklığını giderici ameliyat, kalp hastalığı veya enfeksiyon varlığında ilaç tedavisi. Çocuğunuzun böbrekleri çalışmaya başlayana kadar geçici böbrek diyalizi de yapılabilir. Doktor, karbonhidrattan zengin ve protein ile tuzdan fakir bir diyet önererek çocuğunuzun böbreklerinin iyileşmesine yardımcı olmaya çalışacaktır. Çocuğunuzun sıvı alımının kısıtlanması ve böbrek yetmezliğinin sebebi olarak saptanan ilaçları almaması gerekecektir.

Etiketler:, , ,