Sponsorlu Bağlantılar

Ahmet Muhip Dıranas, kimdir, kısaca, hayatı, biyografisi, eserleri,  yaptığı çalışmalar,  şiirleri, eserleri, projeleri, ülkemize katkıları,  sözleri, doğum ve ölüm tarihi, insanlığa katkıları, özgeçmişi özet bilgilerin yer aldığı bu kompozisyon başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ahmet Muhip Dıranas Sinop’ta 1909 yılında doğmuştur. İlk öğretimini Sinop’ta tamamalmış.Ankara’ya giderek,  Ankara Erkek Lisesi’nden 1930′da bitirmiştir.Okuduğu okulda  öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi bulunduğu seçkin eğitimciler yer almıştır. Ankara Hukuk Fakültesi’ne iki yıl  eğitim görmüş, sonra İstanbul’a gitmiştir. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girmiş ve burayı  bitirmiştir.Güzel sanatlar fakültesinde  kitaphane müdürlüğü yapmıştır. 1946 yılında da Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü olmuş. 1957 yılında  aynı yerde Yayın Müdürlüğü’ne atanmıştır. İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak yönetime iştirak etmiştir. İlk şiiri “Bir Kadına” 1926 yılında  “Muhip Atalay”ın imzası ile  Milli Mecmua’da yayınlanmıştır. Servet-i Fünun, Çığır ,Varlık,  Ataç, Ülkü,  Yücel, Oluş,  Şadırvan, Yeni Lisan, Hisar dergilerinde  birçok şiiri yanınlanmıştır. Kar, Olvido, şiirleri arasında en beğenilenleridir. Cumhuriyet dönemindeki en önemli  şairlerin  arasına girmeyi başarmıştır..
Hecenin Beş Şairi ve Garip Akımı arasında yer almayı başarmıştır. Eserleri arasında Esenlik Size,Fahriye Abla, Büyük Olsun, Ayaklar, Ülkelerin Gözleri, Serçeler, Gerçek, Balada, Köpük, Bahar Şarkısı ,Aynalar, Evreni  Sevmekki, Dara Ağacı, Selam, Parkda Serenad, Parkın üstünden Geçen BulutlarAy Işığı, Aynalar,Yaşarkendir.Ahmet Muhip Dıranas ;21 Haziran 1980′de Ankara’da  hayata gözlerini yummuştur.

Ahmet-Muhip-Dirinas

Etiketler:, ,