Sponsorlu Bağlantılar

Aftlar ağız içinde ve dudaklarda görülen ağrılı yara ve ülserlerdir. Bebeklerde ve her yaş çocukta görülebilseler de ağırlıklı olarak 10 yaş ve daha büyük çocuklarda ortaya çıkarlar. Asıl nedeni bilinmemektedir, ama diş fırçalamanın sert olması, yeterli vitamin alamama, duygusal ve fiziksel stresler, ağız içini hasarlayan diş tellerinin kullanılması, adet dönemleri, hormonal değişiklikler ve özellikle virüs enfeksiyonlan gibi nedenler aftlara yol açabilmektedir.
Aft Belirtileri
İlk belirti genellikle dudak, dil, yanak içi, ağız tavanı ya da dişetlerindeki bir yanma ya da rahatsızlık hissidir. Daha sonra beliren küçük kırmızı leke açılarak bir afta dönüşür. Daha sonra rengi beyaz ya da sarıya döner ve etrafinda kırmızı bir hale oluşur. Yara ağrılı olabilir ve ağrı üç ile dört gün içinde azalır. Ağrı nedeniyle çocuğun bir şey yemesi ya da içmesi zorlaşabilir. Ağız içinde bir tek yerde sorun olabileceği gibi üç ya da daha fazla sayıda aft da görülebilir. Bazen bu aftlar iyileşmeden hemen önce ince gri bir zar ile kaplanabilir. Genelde aftlar kendiliğinden 10 – 15 gün içinde iyileşebilirler.
Aft Tanı ve Tedavisi
Görünümleri nedeniyle oluşan aftları kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Çocuğunuzu doktora götürmeniz şart değildir. Ancak aftlar iyileşmiyorsa ya da iki haftadan daha uzun bir süre devam ediyorsa doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer senede iki veya üç defadan daha sık aft oluşumu görüyorsanız da doktorunuza danışmalısınız. Aftlar iki – üç hafta içinde tedavi olmaksızın iyileşmelidir. Bir bardak suda yarım çay kaşığı tuzu eriterek de bir ağız gargarası hazırlayabilirsiniz. Çocuğun günde 3-4 kez bu suyla ağzını çalkalamasını sağlayın. Ona aftları zedeleyebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalmasını söyleyin. Her gün dişlerini dikkatle firçalayıp temizlediğinden ve ağız enfeksiyonlarının önlenmesi için diş doktoruna başvurduğundan emin olun.

Etiketler:, ,