Sponsorlu Bağlantılar

Adenit Nedir?
Adenit belirtileri, tanı ve tedavisi nasıldır? Lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır (lenf bezleri ve düğümleri vücudu enfeksiyona karşı koruyan sistem olan lenfatik sistemin parçalarıdır). Lenf düğümleri vücutta çeşitli yerlerde bulunsa da en sık boyunda yer alanlar koltukaltındakiler ve kasıktakiler enfekte olmaktadır. Genelde enfeksiyona bir bakteri, virüs ya da allerji neden olmaktadır.

Çocuğunuzda streptokok enfeksiyonu, mononükleoz, bsdemcik iltihabı ya da diş apsesi sonrasında adenit oluşabilir. Derideki bir hasardan kaynaklanan enfeksiyon lenf bezlerine yayılarak kasıkta ya da koltukaltında adenit oluşumuna neden olabilir. Daha nadir adenit nedenleri arasında tüberküloz, toksoplazmoz, kdei tırmığı hastalığı bulunmaktadır.

Adenit Belirtileri:
Çocuğunuzun boynu, koltukaltı ve kasığındaki lenf bezleri şişer ve hassaslaşır; kimi zaman deride kızarma da gözlenebilir. Bazen de ateş yükselebilir.

Adenit Tanı:
Eğer belirtiler bir günden uzun sürüyorsa doktorunuza başvurun. Doktorunuz adenitin nedenini araştırmak için önce çocuğunuzu muayene edecektir. Görünür bir neden bulunmazsa doktorunuz kan kültürü, tam kan sayımı, mononükleoz testi ve tüberküloz deri testi isteyebilir. Doktorunuz deri testinin sonuçlarını 48 saat sonra değerlendirecektir.

Adenit Tedavisi:
Tedavi nedene göre değişebilir. Ancak adenit tanısı konan çocukların çoğuna antibiyotikler verilmektedir. Tedaviye başlandıktan 3-4 gün sonra doktorunuz bezlerin küçülüp küçülmediğine bakmak ve enfeksiyonun durumunu değerlendirmek
için kontrole çağıracaktır.

Etiketler:, , ,