ilkyazi.com

« | »

İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

İlaç alerjisi nedir, ne kadar sürede geçer. İlaç alerjisi kaç gün sürer belirtileri nelerdir? İlaç alerjisi kaşıntı testi nasıl yapılır. İlaç alerjisi hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İlaç alerjisi kimi zaman hayatı tehdit edici boyutta olabilen ve bir ilaca tepki olarak ortaya çıkan bir tablodur. Çocuk daha önce defalarca aynı ilacı kullanmış olsa da ilaç alerjisi ortaya çıkabilir.
İlaç Alerjisi Belirtileri
Belirti ve bulgular ilaç alındıktan hemen sonra ya da haftalar içinde ortaya çıkabilir. İlaç ister ağızdan, ister solunum yoluyla, ciltten ya da kas içi ya da intravenöz (damar içi) enjeksiyon yoluyla kullanılmış olsun alerji görülebilir. Deri döküntüleri en sık görülen belirtidir. Döküntü küçük, kaşıntılı, kabartılardan ve yassı kırmızı alanlardan oluşur. Bu döküntüler genelde kol ve bacaklardan başlayıp gövdeye yayılır. Çocukta kırmızı, kabarık görünümlü ürtiker ya da kabarcıklar görülebilir. Çocuğun göz kapakları, dudakları, dili ve ağzı şişebilir ve solunum sıkıntısı çekebilir. Bir başka tipte deri tepkisi olan eritema multiforme oluşabilir. Bu döküntü yayılma ve birleşme eğilimindedir; deride soyulmalar gözlenir. Deride değişik büyüklükte koyu renkli yuvarlak ya da oval alanlar ortaya çıkabilir. Ağrılı ve soyulma eğiliminde olan ağız yaraları ve kanlı ishal gözlenebilir. Nadir durumlar da anafilaksi adı verilen ciddi bir tablo ortaya çıkabilir. Anafilaksi belirtileri arasında aşırı terleme, nabzın zayıflaması, hızlı ve yüzeysel solunum, soğuk ve solgun deri görünümü, baş dönmesi ve bayılma bulunmaktadır.
İlaç Alerjisi Tedavisi
Eğer çocuğunuz ciddi bir ilaç alerjisi gösteriyorsa hemen hastanelerin acil servislerine başvurun. Daha hafif alerji durumlarında hemen ilaç kullanımını sonlandınp doktorunuza danışın. Doktorunuz büyük olasılıkla çeşitli kan testleri isteyecektir. Deri testleri ancak sınırlı sayıda ilaç çeşidi için mevcuttur. Doktorunuz çocuğunuza ilaç vermeyi bırakmanızı ve eğer mümkünse başka bir ilaca geçmeyi önerecektir. Çocuğunuzun yaşam boyu bu ilaca alerjik kalacağı bilinmelidir. Eğer çocuğunuzda eritema multiforme ya da anafilaksi görülüyorsa hastaneye yatırılması gerekli olabilir. Çocuğunuzun ilaç alerjisini gösteren bir künye taşıması önemli olabilir. alerji bilgilerini her tür hastane kaydına ve okul dosyalarına not ettirmeye özen göstermelisiniz.

Yazar: Tarih: 24 Ağustos 2013.

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar