Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar bugün yapacağımız iki deney ile havanın varlığını ispatlayacağız ve gazların nasıl yayıldığını göstereceğiz.
İlk olarak havanın varlığını kanıtlayalım.
Deney malzemeleri :
* 1 Adet Çakmak
* 1 Adet Mum
* 1 Adet Cam Fanus veya Cam Şişe (Plastik şişe olmaz, mum eritir)

Hepimizin bildiği gibi oksijen olmadan yanma eylemi gerçekleşmez. Havasız ortamda yangın çıkmaz. Şimdi bu teoriden yola çıkarak çakmak yardımıyla mumu yakalım. Mumun yandığını hepimiz gördük, şimdiyse cam fanus veya cam şişe ile mumun üzerini kapatalım. Biraz bekleyim, içerideki ateş oksijeni bitirsin. Bekledikten sonra mumun kendi kendine söndüğünü göreceksiniz. İşte havanın varlığını kanıtlamış olduk…

İkinci deneyimiz olan gazların bulundukları ortamda yayılma deneyimize geçelim. Bir yangın haberi veya gerçeğiyle mutlaka karşılaşmızdır. Yangından çıkan o siyah dumanlar gaz kütlesidir. Rüzgarlı bir havada oluyorsa bu yangın o siyah gaz bulutunun sağa sola hareket ettiğini göreceksiniz.Bir diğer örnek meşaleler, futbol maçlarının vazgeçilmezi olan meşalelerden çıkan renkli dumanların hareket ettiğini ve stadın çevresine yayıldığını göreceksiniz. Bir değişik örnek ise polisin kullandığı biber gazı. Kapsülden çıkn gaz hızlıca etrafa yayılır.Örneklerden de anlaşılacağı gibi gazlar bulundukları ortamda hareket ederler ve yayılırlar.