Sponsorlu Bağlantılar

Gebeliğe bağlı diyabet adından da anlaşılacağı gibi gebelik sırasında ortaya çıkan diyabettir. Gestasyonel diyabet tüm gebe kadınların yüzde 3′ünde ortaya çıkar. Genellikle gebeliğin 5 – 6 aylarında (24 – 28 gebelik haftaları arasında) bağlar. Bu tip diyabet bebek doğana kadar devam eder.

Gebelik ve Diyabet

Gebeliğe bağlı diyabet beni ve çocuğumu nasıl etkiler?
Bebeğiniz normale göre daha büyük olabilir. Bu durum kanınızdaki yüksek şeker düzeyi ile orantılı olarak, bebeğinizin daha çok beslenmesine bağlı olabilir. Eğer bebeğinizin normalden çok büyük ise, siz ya zor doğum yapabilirsiniz ya da sezeryane gerek duyulabilir. Gestasyonel diyabet, doğumdan sonra bebeğinizde hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve sarılığa neden olabilir. Bu problemlerin hiçbiri çok ciddi değildir. Eğer bebeğinizin kan şekeri düşük ise, doktorunuz bebeğe şekerli sıvı verecektir. Böylelikle bebeğin kan şekeri normale dönecektir. Eğer sarılık olursa, bebeğiniz özel ışıklı bir ortama konularak tedavi edilecektir. Yeni doğanda oluşan sarılık oldukça sık rastlanan bir olay olup, yalnızca diyabetlilere özgü değildir.

Eğer gebeliğe bağlı diyabetim varsa, ne yapmam gerekir?
Doktorunuz size özel diyet verecek ve kan şekeri seviyenizin takibini isteyecektir. Ayrıca düzenli egzersizler yapmanız önerilecektir. Bazı gebelerin kan şekeri çok yüksek olabilir, böyle durumlarda kan şekerini kontrol altına almak için insülin tedavisi önerilir.

Diyetimde ne gibi değişiklikler yapmalıyım?
Doktorunuz veya diyetisyeniniz yiyecekleriniz konusunda size yardymcı olacaktır. Her şeyden önemlisi meyve ve sebzelerden zengin, dengeli yemeniz gerekmektedir. Muhtemelen doktorunuz kek, kurabiye ve çikolata gibi çok fazla şeker içeren besinleri kesmenizi önerecektir. Hamileliğiniz dönemindeki kilonuza bağlı olarak her öğünde daha az yemeniz gerekebilir. Doktorunuz veya diyetisyeniniz hamileliğiniz döneminde kilo alışınızla ilgili olarak konuşacaklardır.

Neden egzersiz önemlidir?
Ağır olmayan egzersizler kan şekerinizi kontrol altında tutacaktır. Ve kilo alışınız düzenleyecektir. Yürüyüş genellikle en kolay egzersiz tipidir. Ancak yüzme ve hoşlanmadığınız diğer egzersizler de aynı şekilde etkili olacaktır.

Gebelikte spor yapmak güvenli midir?
Gebelikte spor yapılabilir. Ancak basit bazı kurallara uymak gerekmektedir. Örneğin çok yorucu ve çok ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Yaşınıza bağlı olarak egzersiz sırasında baş dönmesi, sırt ağrısı veya diğer ağrıların oluşması halinde hemen egzersizi kesip doktorunuzu aramanız uygundur. Doğum kasılmaları, vajinal kanama veya su boşalması halinde derhal doktorunuzu aramanız gerekir.

Gebelik şekeri ne zaman düzelir?
Bebeğinizin doğumundan sonra bu düzelme birkaç hafta olabilir. Bundan emin olmak için doktorunuz birkaç ay sonra kan testi isteyebilir. Tekrar gebe kaldığınızda aynı hastalık tekrarlayabilir. Gestasyonel diyabet ileri yağ dönemlerinde tip 2 diyabete yakalanma riskinizi artırır.

Bebeğimin diyabete yakalanma riski var mıdır?
Yapılan araştırmalar bebeklerin pek çoğunun doğum sonrası şeker hastalığına yakalanma riskinin olmadığını göstermiştir. Ancak tip 2 diabet riski ileri hayatlarda ortaya çıkabilir. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.

Etiketler:, ,