ilkyazi.com

« | »

Gastroenterit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Kolit hastalığı Gastroenterit virüs, bakteri ya da parazitlerin oluşturduğu mide ve bağırsak iltihabıdır. Enfeksiyon besinler aracılığıyla ya da enfektif olan kişilerin yediklerinin paylaşılması ile bulaşmaktadır. Kimi durumlarda öksürük ve hapşırma ile de bulaşabilmektedir. Ellerin sık sık yıkanması ile enfeksiyonun yayılması engellenebilir. 5 yaşın altındaki çocuklarda gastroenterit daha ciddi seyredebilmektedir.
Belirtileri:
Hafif ya da ağır biçimlerde olabilen belirtiler arasında kusma, bulantı ve ishal sayılabilir. Ayrıca karın ağrısı, ateş, halsizlik ve iştah kaybı görülebilir. Bebekler sıklıkla huzursuz olmaktadırlar. Olguların çoğu hafif seyreder ve 2-5 gün içinde belirtiler ortadan kalkar. 18 aydan daha küçük bebekler ciddi kusma, ishal ve sıvı kaybı nedeniyle risk altındadırlar. Dehidratasyon belirtileri olarak bıngıldaklarda çökme, ağız kuruluğu, gözlerin çökmesi, gözyaşında azalma, yemek reddi, idrar sıklığında azalma, huzursuzluk ve halsizlik sayılabilir.
Tanısı:
Çocuğunuzda kusma ve ishal belirtileri başlamışsa hemen doktorunuza haber verin. Doktorunuz çocuğunuzun en son neler yediğini ve ailede başka hasta kimse bulunup bulunmadığını soracaktır. Aynı zamanda kan ve idrar testleri de yaptırabilir
Tedavisi:
Hafif gastroenterit olguları evde bol bol istirahat ve belirtiler kaybolana kadar sıvı içirilmesi ile tedavi edilebilir. Çocuğunuza bol bol şeker ve tuz içeren sıvılar içirmelisiniz. Sindirilmeleri güç olduğundan süt ve süt ürünlerini vermemeye dikkat etmelisiniz. Meyve suları ishali artırabilir. Çocuk sıvıları tutmaya başladığında muz, pirinç, elma, ekmek ya da kraker gibi besinleri verebilirsiniz. Çocuğunuzun durumu düzelmeye başladığında normal beslenmeye dönebilirsiniz. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gastroenterit geliştiğinde emzirmeye devam etmeli ya da hazır satılan sıvı preparatlarını içirmelisiniz. Bağırsakların doğal hareketlerini azalttığı ve çocuğun sisteminden enfeksiyonun uzaklaştırılmasını engellediğinden ishal kesici ilaçları kullanmaktan kaçınınız. Eğer çocuk hiçbir şekilde sıvıları tutamıyor ve ciddi hastalık belirtileri sergiliyorsa tedavi için acil servislere başvurmalısınız. Bu durumda çocuğa ilkin intravenöz sıvılar verilecek ve sonra çocuk iyileştikçe ağız yoluyla beslenmeye geçilecektir.

Yazar: Tarih: 30 Kasım 2016.

Etiketler: ,

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar