ilkyazi.com

« | »

Fazıl Hüsnü Dağlarca Kısaca Hayatı

Fazıl Hüsnü Dağlarca, kimdir, kısaca, hayatı, biyografisi, eserleri,  yaptığı çalışmalar,  şiirleri, eserleri, projeleri, ülkemize katkıları,  sözleri, doğum ve ölüm tarihi, insanlığa katkıları, özgeçmişi özet bilgilerin yer aldığı bu kompozisyon başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

26 Ağustos 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Süvari yarbayı Hasan Hüsnü Bey’dir. Kuleli Askeri Lisesi’nin ardından Harp Okulu’nu okumuş ve  piyade subaylığı yaparken doğu ve orta Anadolu’nun, Trakya’nın bir çok yerlerini gezmiştir. orduda hizmeti on beş yılı doldurduktan sonra , önyüzbaşı  rütbesinde iken askerlikten ayrılma kararı almıştır. 1952-1960 yılları arasında Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettişi olarak İstanbul’da çalışmıştır. Buradan ayrılmasının ardından sonra İstanbul Aksaray’da “Kitap” kitapevini açmış ve yayıncılığa başlamıştır. Dört yıl Türkçe isimli aylık dergi çıkarmıştır. İlk yazısı ise 1927′de Yeni Adana gazetesinde yayınlanmış olan bir hikâye, İstanbul dergisinde 1933 yılında çıkan “Yavaşlayan Ömür” adlı şiiriyle isminden söz ettirmeye başlamıştır. 1967 yılında  ABD’de Milletlerarası Şiir Forumu tarafından “En iyi Türk Şairi” seçilmiştir. Türk Dil Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.  Yazmış olduğu şiirlerini Türkiye’nin hemen bütün edebiyat dergilerine yaymayı başarmıştır.Ekim ayın 8 inde  2008 yılında vefat etmiştir.
Başlıca eserleri arasında ; Çocuk ve Allah, Taş devri , Havaya Çizilen Dünya, Üç Şehitler Destanı, Toprak Ana, Aç Yazı, İstiklâl Savaşı-Samsun’dan Ankara’ya, Anıtkabir, Sivaslı Karınca, İstiklâl Savaşı-İnönüler,Asu, İstanbul- Fetih Destanı, Delice Böcek, Batı Acısı, Hoo’lar, Cezayir Türküsü, Özgürlük Alanı, Aylam, Türk Olmak, Yazıları Seven ayı, Çukurova Koçaklaması, Cinoğlan, Güneş Doğduran, Çıplak, Yunus Emre’de Olmak, İçimdeki Şiir Hayvanı, İlk Yapıtla 50 Yıl Sonrakiler, Yunus Emre’de Olmak, Uzaklarla Giyinmek, Dildeki Bilgisayar, Hin ile Hincik gelmektedir.

fazil-husnu-daglarca-kisaca-hayati

Yazar: Tarih: 18 Şubat 2017.

Etiketler: , ,

Kategori: Biyografi Örnekleri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar