Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde insanlar artık birbirlerinde kopuk ve akrabalık, komşuluk ilişkilerinden yoksun yaşıyorlar. Eskiden ülkemizde oldukça güçlü olan bu ilişki son yıllarda oldukça sekteye uğradı. Özellikle kentsel yerleşimin getirdiği toplu konut yerleşimleri nedeniyle apartmanlarda oturan insanlar komşularıyla neredeyse tanışmaz haldeler.

Öyle ki bu yazıyı yazan ben bile 17 yıldır oturduğum apartmanda oturan 4 haneden fazlasını tanımıyorum. Eskiden böylemiydi peki komşuluk. Hayır asla! Eski insanlar anne ve babalarımız her gece birbirlerini yanlarında götürdükleri erzaklar ile ziyaret eder. Hoş beş muhabbet edilir hal hatır sorulurdu. Hatta komşuluk o kadar gelişmiştir ki eve bir misafir geldiğinde eksiğimiz varsa hemen çocuklar yan komşuya gönderilir eksikler istenirdi.
komsu
Yoklukta olsa komşuluğun getirdiği neşe ve mutluluk ile mahalleler bir başka şendi. Öyle ki mahalle insanı birbirini tanır selamı sabahı eksik etmezdi. Yurt dışında birçok ülkede komşuluk ilişkileri de aynı bu şekildedir. Giderek yabancı toplumlara benzeyen toplumumuz milli kültür ve değeri olan komşuluk kavramını unutmaktadır.

Öyleki eski insanlar Ev alma komşu al diye güzel bir söz söylemişler. Şimdi nerde karşı komşusunu tanımayan yabancı bir toplum olduk.