ilkyazi.com

« | »

Farklı Kültürlerde Komşuluk İlişkileri

Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde insanlar artık birbirlerinde kopuk ve akrabalık, komşuluk ilişkilerinden yoksun yaşıyorlar. Eskiden ülkemizde oldukça güçlü olan bu ilişki son yıllarda oldukça sekteye uğradı. Özellikle kentsel yerleşimin getirdiği toplu konut yerleşimleri nedeniyle apartmanlarda oturan insanlar komşularıyla neredeyse tanışmaz haldeler.

Öyle ki bu yazıyı yazan ben bile 17 yıldır oturduğum apartmanda oturan 4 haneden fazlasını tanımıyorum. Eskiden böylemiydi peki komşuluk. Hayır asla! Eski insanlar anne ve babalarımız her gece birbirlerini yanlarında götürdükleri erzaklar ile ziyaret eder. Hoş beş muhabbet edilir hal hatır sorulurdu. Hatta komşuluk o kadar gelişmiştir ki eve bir misafir geldiğinde eksiğimiz varsa hemen çocuklar yan komşuya gönderilir eksikler istenirdi.
komsu
Yoklukta olsa komşuluğun getirdiği neşe ve mutluluk ile mahalleler bir başka şendi. Öyle ki mahalle insanı birbirini tanır selamı sabahı eksik etmezdi. Yurt dışında birçok ülkede komşuluk ilişkileri de aynı bu şekildedir. Giderek yabancı toplumlara benzeyen toplumumuz milli kültür ve değeri olan komşuluk kavramını unutmaktadır.

Öyleki eski insanlar Ev alma komşu al diye güzel bir söz söylemişler. Şimdi nerde karşı komşusunu tanımayan yabancı bir toplum olduk.

Yazar: Tarih: 01 Aralık 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

3 yorum

  1. BU KÜLTÜR ŞEHİRDE SÖNMÜŞ DURUMDA AMA HALA BİZİM KÖYDE DEVAM EDİYOR HERKES BİRBİRİNİ TANIYOR VE BU YAZIYI YAZANA ÇOK TEŞEKÜRLER ÖDEVİMDE YARDIMCI OLDU

    BERKANT tarafından. Tarih:8 Şub, 2013-20:10

  2. sağol kardeşim ne güzel yazmışsın yanlız bi ricam var diğer kültürlerde komşuluk ilişkilerinde ev ev ziyaret olmamakla beraber birbirlerini rahatsız edecek davranışlatın olmadığını sanıyorum yani en azından birbirlerine saygıları var yanlışım varsa düzeltin

    can tarafından. Tarih:22 Şub, 2013-19:21

  3. KARDEŞİM ÇOK GÜZEL YAZMIŞŞIN ELLERİNE SAĞLIK FAKAT BİRAZ DAHA BİLGİ UZUN OLSA DAHA GÜZEL OLABİLİRDİ…

    Kaan tarafından. Tarih:8 Oca, 2014-21:00Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar