Sponsorlu Bağlantılar

Evrnde bir düzen var mıdır? Evrende bir düzen olduğunu gösteren örnekler nelerdir? Evrende aynı bir saatin kadranı gibi düzenli ve sistemli bir işleyiş bulunmaktadır. Etrafımıza baktığımızda çevre, doğa, insanlar ve yaşam birbiriyle bir uyum içerisin de yaşamaktadır. Örneğin hava olayları, birbiriyle uyumlu ve takipli bir şekilde mevsimlere özel olarak gerçekleşmektedir. Güneşin Dünyaya olan uzaklığı, hayatın devam etmesi ve mevsimlerin oluşmasını sağlamak için tam olarak belirlenmiştir. Bu uzaklıktaki en küçük bir değişiklik Dünya hayatını sona erdirir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda ortaya atılan, gezegenler arasındaki uyumun hayatının varlığı için vazgeçilmez olduğu görülmektedir. Dünyanın kendi etrafında dönmesiyle oluşan gece ve gündüz, güneşin etrafında dönmesiyle mevsimlerin oluşması düzenli bir işleyiş olduğuna dair en önemli örneklerdendir.

Evrende düzenli bir işleyiş olduğuna en güzel örneği yine kendimizden yani insandan verebiliriz. İnsan vücudu el, ayak, kol, baş ve gövde gibi kısımlardan oluşmaktadır. Vücudumuzun baş bölgesinde bulunan beyin vücudu yöneten sistemin temel dayalı olduğu bir organdır. Lakin bu beyin çeşitli kısımlardan ve milyarlarca hücreden meydana gelir. Beyinin farklı bölümleri farklı işlevleri yerine getirmesine yardımcı olur. Beynin bir kısmı koku almaya, kavramaya yararken diğer bir kısmı ise yürümeye, konuşmaya gibi işlevleri yerine getirmeye yardımcı olur.
evren
İnsan vücudu düzenli bir işleyiş içindeki organlarla var olmaktadır. Bu düzenli işleyişe başka bir örnekte solunum sistemiyle nefes alıp verirken yine aynı bedendeki sindirim sisteminin bu esnada besinleri sindirmesi, kalp atışlarının gerçekleşmesi hepsi aynı anda olur. Bunların biri başka zamanda olsa yaşam olmazdı.

Şüphesiz doğadaki her olay gibi insan vücudu da kusursuz bir şekilde yaratılmıştır ve evrende düzenli bir işleyiş olduğunda dair en güzel örnektir.