Sponsorlu Bağlantılar

Eski Yöntemlerle Hazırlanan Besinler mi Yoksa Yeni Teknolojilerle Hazırlanan Besinler mi Daha Sağlıklıdır hakında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Eskiden yapılan besinlerin, şimdiki yapılan besinlerden farklı olmasının başlıca sebepleri, eskiden yapılan besinlerde kimyasal, katkı maddesi ve ilaç kullanılmaması, mevsiminde yetiştirilmesi, organik olması, içerisinde kanserojen maddeler olmamasıdır.
Şimdiki hazırlanan meyve ve sebzelerin genetik yapısının değiştirilmesi, doğal olmayan şartlarda üretim, meyve ve sebzelerin olağandan daha hızlı bir şekilde büyümesi için hormon kullanılması, insan sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.
Eskiden ovalarda, çayır ve meralarda yetişen hayvanlar, şimdilerde güneş yüzü görmeyen kapalı ortamlarda, doğal olmayan yemlerle yetiştiriliyor. Doğal ortamında yetişmeyen hayvanların etleri kansere davetiye çıkarıyor.
Son zamanlarda denizden çıkarılmış balıkların, havuzda yetiştirilmiş balıklardan daha sağlıklı olduğu bilinmekte, deniz balığı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Giderek yaygınlaşan ölümcül hastalıklar doğal, sağlıklı ve organik besinlerin önemini her geçen gün arttırmaktadır.
Tüm bunlar gösteriyor ki, eskiden yapılan besinler, şimdiki yeni teknolojilerle yapılan besinlerden çok daha sağlıklıdır.
Eski-Yontemlerle-Hazirlanan-Besinler-mi-Yoksa-Yeni-Teknolojilerle-Hazirlanan-Besinler