ilkyazi.com

« | »

Erkeklerin vücudundaki su oranı neden kadınların su oranından fazladır?

Erkekler ve kadınların vücudu arasında birçok farklılıklar bulunur. Erkeklerin vücudunun %60-70′i sudan oluşur. Kadınlarda ise bu oran %50-60 civarıdır. Bu suyun üçte ikisi hücreler tarafından tutulur. Sadece üçte biri hücre dışı sıvıları oluşturur.
İnsan vücudu hücrelerden oluşur. İnsanda, kemik hücreleri birleşerek kemik dokusunu, kas hücreleri birleşerek kas dokusunu oluşturur. İnsan vücudunda bu şekilde oluşan kas, solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim, sinir, üreme gibi sistemler de birleşerek canlı vücudunu oluştururlar.
İnsan vücudunda organlar, kan, kas, kemik, sinir, yağ, destek, salgı, epitel doku gibi çeşitli dokular bulunur. Erkeklerde bu dokular daha fazla olduğundan su ihtiyacı kadınlara oranla daha fazladır. Erkeklerde metabolizma daha hızlıdır. Alınan su vücutta daha çok kalır. İnsan vücudunda bulunan su vücut sıcaklığını ayarlar, nefes almamızı sağlayarak, sindirim ve boşaltımda temel bir görev üstlenir, vücudun hareket etmesine yardımcı olur. insan vücudundaki su miktarının %10′u kaybedilirse bile insan için hayati bir tehlike oluşturmaktadır.

Yazar: Tarih: 05 Aralık 2016.

Kategori: Sağlık Bilgileri

1 yorum

  1. Çünkü erkekler daha çok terliyor buda su gerektiriyor

    Anonim tarafından. Tarih:16 Kas, 2015-06:54Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar