Sponsorlu Bağlantılar

Eli ayağına dolaşmak deyimi ile ilgili anlamı, öykü ve kompozisyon hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Eli ayağına dolaşmak deyimi heyecandan ve telaştan ne yapacağım şaşırmak anlamında kullanılır.
Eli Ayağına Dolaşmak Deyimi İle İlgili Öykü Örneği:
Kartal yuvasını ihtiyar bir meşe ağacını tepesine yapmıştı. Bir yaban kedisi de bu ağacın ortasındaki bir kovukta yaşıyordu. Yerde ise domuz yavrularıyla birlikte huzur içinde yaşıyordu. Yaban kedisinin hainliği olmasaydı belki her şey daha güzel olabilirdi. Fakat yaban kedisi hainlik peşindeydi. Bir gün kartalın ziyaretine gitti ve “komşum aşağıdaki domuzun ne yaptığını hiç bilmiyorsun… Ağacın kökünü yiyip bitirecek sonra da yavrularımızı öldürecek” dedi.
Kartal bu haberi duyunca çok telaşlandı. Domuz yavrularını öldürecek diye eli ayağına dolaştı.
Yaban kedisi bir süre sonra domuzun ziyaretine gitti. “ Beni dinle dostum dedi, yukarıdaki kartalın yavrularına söylediklerini duydum, kulaklarıma inanamadım. Sen yuvadan ayrılır ayrılmaz senin minik domuzlarınla onlara ziyafet çekecekmiş.
Domuz telaşlandı, yavrularını bırakıp yiyecek aramaya gidemedi, kartal telaşlandı yiyecek aramaya gitmedi ve ikisinin yavruları da açlıktan öldü. Yaban kedileri ise bu yavruları kendilerine yem yaptılar. Fakat hiç biri fitnecilere karşı uyanık olmak gerektiğini düşünemedi.
Eli Ayagina-Dolasmak-Deyimi-ile-ilgili-Oyku-Kompozisyon