ilkyazi.com

« | »

Eğitim Öğretim Birliği Ne Demektir?

Eğitim öğretim birliği nedir? Öğretim birliği kanunu ne demek? Öğretim birliği yasası hangi ilkeyle ilgilidir? Öğretim birliğinin sağlanması neden gereklidir? Hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Sosyo ekonomik seviyesi ne olursa olsun, halkın her kesiminin aldığı temel eğitimin ve öğretim imkanlarının aynı olmasıdır. Milli birlik ve beraberliğin sağlanması, sosyal bütünleşme ve çağdaşlaşma, eğitimde bölünme ve ikilik oluşturmadan eğitim öğretim birliğiyle sağlanır. Bir milletin çağdaşlaşmasında, bütün vatandaşların okuma yazma bilmesinin büyük bir rolü vardır. Bu sebeple, ülkede herkesin ilköğretimde eğitim-öğretim görmesi ve ilköğretimin parasız olması hedeflenmiştir.
Eğitim öğretim birliği kadın, erkek, yaşlı genç ayrımı yapmadan başarıya ulaşabilir. Bir toplumda eğitimin başarılı olabilmesi, öğretim programlarının sosyal hayatın ihtiyaçlarını ve çağın gereklerini karşılaması ile mümkündür. Bu anlamda eğitim, yalnızca bilgi vermeye ve ezberciliğe dayalı olmamalıdır. Hayata ve beceri kazandırmaya yönelik olmalıdır. Deney yapma imkânı sağlamalı, bilgisayar kullanımına önem vermelidir. Bu konuda ileri ülkelerin ulaştığı çağdaş eğitim yöntemleri ve donanımı kullanılmalıdır.
Atatürk’e göre eğitim ve öğretimin başarısı disipline bağlıdır. 1925 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış konuşmasında görüşünü şöyle açıklamıştır: “Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle öğretim hayatında disiplin, başarının esasıdır. Müdürler ve öğretim kadroları disiplini sağlamaya ve öğrenci disipline uymaya mecburdurlar.” Eğitimde beklenenlerin gerçekleşmesinde öğretmenlere büyük görev düşmektedir.
Atatürk, eğitim alanında başarıyı etkileyecek en önemli unsurun öğretmenler olduğunu görmüştür. Öğretmenlik mesleğine lâyık olduğu değeri vermiştir. Başöğretmen Atatürk, Öğretmenlere “Sizin başarınız cumhuriyetin başarısı olacaktır.” diyerek ülkenin geleceği için öğretmenlerin güvence kaynağı olacağını belirtmiştir.
En zengin ve en fakir öğrencinin aynı sırayı paylaştığı, tek çatı altında yönetilen eğitim ve öğretim birliğinin tam olarak sağlandığı bir sistemde, hem toplumdaki kutuplaşma engellenir, hem de sosyal barış ortamı oluşturulur.
Egitim-Ogretim-Birligi-Ne-Demektir

Yazar: Tarih: 23 Kasım 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

1 yorum

  1. çok güzel çok sağolun.siz olmasınız yapamayacaktım sayfanın yardımcı admini olmak istedim.:)çok bilgilisiniz. :)tekrar tekrar sağolun:)))))

    sude tarafından. Tarih:8 Kas, 2013-21:25Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar