ilkyazi.com

« | »

Ege Bölgesinde Yetişen Tarımsal Çiftçi Ürünleri

Ege Bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri ve ege bölgesine has ürünler. Ege denilince akla ilk olarak zeytin ve incir gelmektedir. Ege bölgesinin en verimli ürünleri olan bu meyveler adeta Egenin markası olmuştur. Ege bölgesinde yetişen ürünlerin listesi ise şu şekildedir;

Tütün: Türkiyedeki tütün üretiminin %50′si bu bölgeden yapılır. Özellikle Bakırçay Ovasında yetişen tütünler yurtdışına ihraç edilir.

Zeytin: Ülkemizdeki zeytin üretiminin %48′i bu bölgeden sağlanmaktadır. Zeytin Akdeniz İkliminin sembolüdür ve Ege bir numaralı zeytin üreticisilerinden biridir. Özellikle Edremit Ayvalık arasında çok kaliteli zeytin üretilir.

Üzüm: Ülkemizdeki üzüm üretiminin %40′ı bu bölgede yapılır. Özellikle çekirdeksiz üzüm üretimi bir hayli fazladır. Gediz, Büyük ve Küçük Menderes Ovalarında üretim bir hayli yaygındır.
ege
İncir: Kışların ılık geçtiği yörelerde yetişen İncir soğuk havalarda bozulur ve donar. Ancak Ege ve Marmara bölgesinin bir kısmında İncir üretilir. Bu nedenle Ege Bölgesinde İncir üretimi bir hayli yaygındır. Özellikle Ayın incir üretiminde bir numaradır.

Turunçgiller: İzmirin güneyinde bulunan kıyı ovalarında üretim yapılır. Ülkemizdeki üretimin %10′luk kısmını karşılar.

Diğer ürünler ise

Pirinç, sebze, haşhaş, şeker pancarı, tahıl, ayçiçeği, baklagiller gibi ürünlerdir.

Yazar: Tarih: 16 Ocak 2017.

Kategori: Genel Kültür

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar