ilkyazi.com

« | »

Dünya Azerbaycanlıların Günü Kompozisyon

Her yıl 31 Aralık tüm dünya üzerinde Azerbaycanlılar tarafından Dünya Azerbaycanlılar günü olarak kutlanmaktadır. Tarih boyunca işgal ve acılara maruz kalan Azerbaycan 1828 yılında Rusya ve İran’ın yaptıkları anlaşma gereği kuzey ve güney olmak üzere ikiye parçalanmıştır.

Her iki ülke tarafıdan işgal edilen Azerbaycan halkı sürülmüş, kıyıma uğramıştır. Öyle ki bu iki bölge aralarından geçen bir nehir ile birbirinden ayrılmış hatta nehrin etrafı dikenli teller ile çevrilmiştir. Benliği unutturulmak istenilen Azerbaycanlılara İran tarafında Türk denilmiş Azerbaycanlı denmesi yasaklanmış diğer tarafta ise Azerbaycanlı denmiş Türk denmesi yasaklanmıştır.
azerbaycan günü
Lakin bu halk Azeri Türkü’dür. Bu benlik yıkılmak için halkın bunları söylemesi idam cezası verilmesine kadar uzatılmıştır. Taki Sovyetler Birliğinin dağılmasına kadar. 31 Aralık 1989′da Her iki halk nehrin dikenli tellerini yıkarak kendilerini nehrin sularına bıraktılar. Günlerce eylem yapan bu insanlar seslerini dünyaya duyurdular. İşte bu nedenle 31 Aralık 70′ten fazla ülkede Dünya Azerbaycanlılar günü olarak kutlanır.

Bu yazı ilkyazi.com tarafından yazılmıştır.

Yazar: Tarih: 31 Ocak 2017.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

1 yorum

  1. çok başarılı

    emin tarafından. Tarih:7 Mar, 2013-17:19Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar