Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafya Milletlerin Kaderini Oluşturur Sözünden Ne Anlıyorsunuz, söz hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Napolyon’un söylediği bu sözle, Dünya var olduğu sürece, yaşamı etkileyen değişken iklim koşulları, yetersiz su kaynakları, verimsiz topraklar, insan yaşamına uygun olmayan çevresel koşullar, doğal afetler sebebiyle milletlerinin kaderinin coğrafyanın elinde olduğu anlaşılıyor.
Coğrafya Milletlerin Kaderini Oluşturur sözünü birkaç örnekle açıklayacak olursak, Afrika sıcaklarının tarıma elverişli olmamasından dolayı insanların gıda sıkıntısı çekmesi, Su olmayan yerlerde insan yaşamının olumsuz etkilenmesi, Depremler ve seller sebebiyle insanların zarar görmesi gibi örnekleri sayabiliriz.
Güneyden kuzeye doğru çıktıkça sıcak iklimden soğuk iklime doğru bir geçiş vardır. Bu geçiş sırasında bölgede yaşayan milletleri düşünürsek coğrafi olarak ne kadar büyük bir değişim içerisinde olduklarını görebiliriz.
Coğrafyanın bir başka özelliği ise yaşadığımız ülkenin sınırlarını belirlemesidir. İnsanlar herzaman daha verimli, daha kolay bir hayat süreceği topraklarda yaşamak isterler. Bu da milletler arasında çıkan savaşlar ve anlaşmazlıklar sebebiyle coğrafi olarak yer değişimine sebep olur.
İnsanlık tarihi boyunca Coğrafya hayatın içindedir ve milletlerin kaderi olmaya devam edecektir.
Cografya-Milletlerin-Kaderini-Olusturur