Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafi Keşifler Nedenleri Sonuçları

Orta çağ sonlarında Avrupalılar dünyanın çok az yerini tanıyorlardı. Ekonomik sebeplerden dolayı Avrupalılar dünyaya açılmak yeni yerler bulmak ihtiyacı duymuşlardır. Coğrafi bilgilerinin artması, pusula kullanmayı öğrenmeleri ve gemicilikteki gelişmeler sonucu açık denizlere çıkan Avrupalılar yeni okyanuslar, kıtalar ve ülkeler keşfetmeye başladılar. 15. ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşiflere coğrafi keşifler denmektedir. 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından Atlantik Okyanusunda Afrika kıyılarına doğru ilk keşif çalışmaları yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adalarının keşfedilmesi bu çalışmaların sonucu olmuştur.

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri:

* Coğrafi keşiflerin en önemli nedeni ekonomiktir.

* Avrupalıların doğuda olduğunu bildikleri baharat, ipek ve değerli madenlere
ulaşmak isteği.

* Yeni kıta, okyanus ve ülkeleri keşfetme istekeleri

* Hiristiyanlık dininin ve Avrupa kültürünün başka kıtalara yaymak.

* Coğrafya bilgilerinin artması ve gemicilik deneyiminin çoğalması, pusulanın
ögrenilmesi.

* Artan bilgilerin de etkisiyle dünyanın tanınmak istenilmesi.

* Sağlam gemilerin yapılması ve cesur gemicilerin yetişmesi ile denizciliğe
verilen önem.

Başlıca Coğrafi Keşifler:

Kristof Kolomb, kısa yoldan Asya’ya ulaşmak isteğinde olan Kolomb tarafından Amerika Kıtası keşfedilmesi. Portekizli gemici Bartolomeu Dias’ın tarafından Ümit Burnu’nun keşfedilmesi. Vasko dö Gama tarafından Hint Okyanusu geçilerek Hindistan’ın keşfedilmesi. Portekizli gemici Macellan ve Del Kano dünyayı dolaşarak iddia ettikleri gibi dünyanın yuvarlak olduğuna dair kesin sonuçlara ulaşmışlardır.

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları:

Bu keşifler sonucunda Avrupalılar hayal ettikleri gibi yeni kıtalara ulaşmış, onların zenginlik kaynaklarını ele geçirmişlerdir. Kendi düşünce ve kültürlerini yaymışlar ve benimsetmeye çalışmışlar. Keşfettikleri ülkelerde yaşayan yerli halkın yerel yaşamını alışkanlıkları etkilemiş ve hatta yok etmişler. Avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hiristiyanlık dinini keşfettikleri ülkelere yayma çalışmaları ön plana çıkmaktadır.

cografi-kesifler-nedenleri

Etiketler:, ,