Sponsorlu Bağlantılar

Charles Dickens’ın hayatı, eserleri, kitapları, şiirleri, romanları, ünlü sözleri, antikacı dükkanı, filmleri, iki şehrin ikayesi, büyük umutlar, zor zamanlar, christmas carol türkçesi, perili ev,yazdığı kitaplar, edebi kişiliği, müzesi, ölümü,  hakkında özet bilgilerin yer aldığı bu kompozisyon başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

1812 yılında Doğmuştur. Babası memur olan Charles babasının borçları nedeniyle 11 yaşında hayata atılıp fabrikada çalışmak zorunda kalmıştır.15 yaşına geldiğinde bir avukatlık bürosunda çalışmaya başlamıştır.İlgili ve öğrenmeye açık yapısı  sayesinde  bürodo boş olduğu zamanlarda stenografi  öğrenmiştir.Daha sonraki yıllarda Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak işe başlamıştır.1837 Yılında onu ileriki zamanlarda  üne kavuşturacak olan Bay Pikvik’in Serüvenleri isimli kitabını yayınlamıştır. Eşinin kardeşi olan Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayınlamıştır. 1843 yılı ile 1846 yıllarıı kapsayan süreçte çok seyahat etme şansı bulan Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma şansına sahip olmuştur. Daily News gazetesini ve Household Words dergisini piyasaya çıkarmış ve büyük ilgi görmüştür.Başarı basamaklarının zirvesine tırmanmışken  vefat eden Dickens ın Londra’daki Westminster Kilisesi’nde  mezarlığı yer almaktadır.Ölüm tarihide 1870 tir.
Eserleri arasında; Oliver Twist, Bay Pikvik’in Maceraları, Nicholas Nickelby, David Copperfield, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar, Zor Yıllar, Müşterek Dostumuz yer almaktadır.

Charles-Dickens

Etiketler:, ,