ilkyazi.com

« | »

Bulimia Hastalığı Nedir Tedavisi Belirtileri

Bulimia gizli atıştırmalar şeklindeki yeme nöbetlerinin ardından kilo vermek için kişinin kendini kusturduğu ya da müshil ya da idrar söktürücü kullandığı bir yeme bozukluğudur. Bazı bulimiklerin aşırı egzersiz yaptıkları da görülür. Bulimiaya anoreksiya nervosadan daha sık rastlanır. Ancak genelde iki bozukluk birlikte görülmektedir. Anorektiklerde bulimik nöbetlere de rastlanabilir. Bulimia tipik olarak rejim yapmaya çalışan ergenlerde başlar. Bu ergenler kusma, müshil kullanımı, idrar söktürücülerin kullanımı ve aşırı egzersizin kilo vermelerine yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir. Aşırı atıştırma ve çıkarma atakları haftada bir ya da daha fazla kez tekrarlanır. Atıştırma nöbetleri depresyon, can sıkıntısı, anksiyete ya da yalnızlık ve üzücü olaylar gibi nedenlerle tetiklenebilir. Bulimiklerin zihinleri genelde yiyeceklerle meşguldür ve bu durum onların sosyal ve okul yaşamlarını etkilemektedir. Dürtüsel davranışlara, ufak hırsızlıklara, alkol ve madde kullanımlarına ve hatta fahişeliğe varan cinsel eylemlere rastlanabilir. Bulimiklerin %90′u genç ya da üniversite yaşlarındaki kızlardır. Diğerleri ise ergen erkeklerdir. Aile öyküsünde yeme bozukluğu ve madde ve alkol kötüye kullanımı bulunan ergenler ve cinsel istismara maruz kalan ergenler risk altındadır. Manken dansçı ya da oyuncu olmak için aşırı zayıf olması gerektiğini düşünen gençler de risk altındadır.
Bulimia Belirtileri
Pek çok bulimiğin genel görünümleri sağlıklıdır. Hastalıklarını yıllarca başarıyla saklayabilirler. Ağırlıkları değişkenlik gösterse de genelde aşırı zayıf olanlarına rastlanmaz. Fiziksel belirtiler genelde kusma nedeniyle ortaya çıkar. İlk belirti ergenin elinde olan ve elin sürekli olarak ağza sokulması nedeniyle görülen bir nedbedir. Tekrarlayıcı kusmalar diş minelerine zarar vererek diş çürüklerine, dişlerde renk değişikliklerine ve sıcak- soğuk içeceklere hassasiyete neden olabilir. Bulimik ergenlerde başağrıları, halsizlik, kas krampları, adet düzensizliği ya da adetlerin ortadan kalkması gibi sorunlara da sık rastlanır. Sık idrara çıkma ve aşırı susama gibi belirtiler görülebilir. Aşırı müshil kullanımı ciddi ishallere ya da dışkıda kan görülmesine neden olabilir. Kusmalar yüzünden ergenin çenesinde yer alan tükürük bezleri şişebilir. Kusma ayrıca boğazın arkasında tahrişlere de neden olabilir. Kusmalar, aşırı egzersiz, idrar söktürücü ve müshillerin kullanımı hayatı tehdit edecek düzeyde dehidratasyona yol açabilir. Bu durumda hızlı solunum, kalp atımında hızlanma, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi ve sonuç olarak da bilinç kaybı görülebilir. İpeka şurubu adı verilen kusturucunun sık kullanılması da ani ölümlere neden olabilir.
Bulimia Tanısı
Doktorunuz ayrıntılı bir fiziksel muayene yapacak ve çocuğunuzun yeme alışkanlıkları ve vücuduyla ilgili bir olumsuz düşüncesi olup olmadığıyla ilgili sorular soracaktır. Doktor ayrıca dişleri de kontrol edecek ve bozukluğun fiziksel belirtilerini arayacaktır. Benzer belirti ve bulgulara neden olabilecek bozuklukların saptanabilmesi için çeşitli kan testleri de gerekebilir.
Bulimia Tedavisi
Tedavinin amacı atıştırma-kusma döngüsünün kırılması ve altta yatan psikolojik sorunların ortadan kaldırılmasıdır. Eğer davranışları kontrol edilemeyecek düzeydeyse ya da komplikasyonlar ortaya çıkmışsa çocuğunuzun birkaç hafta hastanede kalması gerekebilir. Hastanede kaldığı süre içinde bir tüp yardımıyla beslenebilir. Hastanede yatsın yatmasın, mutlaka psikolojik yardım alması, kendilik algısının düzeltilmesi ve altta yatan duyguların tanınması gerekmektedir. Beslenme uzmanı da kilo kontrolü için uygun öneriler sunabilir. Grup, aile terapisi ve destek grupları da yararlı olabilir. Doktorunuz antidepresan ilaçlar da önerebilir. İyileşme uzun sürebilir ve ilk tedaviden haftalar ya da aylar sonra bile nüksler görülebilir. Genelde hastalığın gidişi olumludur. Tedavi sonucunda bulimik hastaların çoğunda düzelme görülür.

Yazar: Tarih: 30 Ocak 2017.

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar