ilkyazi.com

« | »

Atatürk’ün Tarihin Önemi Hakkında Söylediği Sözler

Atatürk’ün Tarihin Önemi Hakkında Söylediği Sözler ile ilgili kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Atatürk’ün 1930 yılında tarihin öğretilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatan sözü:
“Evvelâ millete tarihini, asil bir millete mensup bulunduğunu, bütün medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin çocukları olduğunu öğretmeliyiz.”

Atatürk’ün tarihin öneminin gerçek bilgilerle artacağını, gerçek bir tarih bilgisi olmadığında tarihin önemsiz olacağını anlatan sözü:
“Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak mechuliyeti ve bu noktadan cehlimizi itiraf etmeden etmekten çekinmeyelim.”

Atatürk’ün 1931 yılında söylediği tarihin hurafelerden oluşmaması ve mutlaka doğru olarak yazılması gerektiğini anlatan sözü:
“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir hâl alır.”

Atatürk’ün tarihin okumanın önemini anlatan sözü:
“Milletin tarihini okumamış veya milli duygudan yoksun kalmış oldukları anlaşılan bazı şahıslar, yabancıların aleyhimize ileri sürdükleri suçlamaları reddetmedikten başka, vatanlarını kabahatli göstermekten çekinmiyorlar”

Atatürk’ün 1935 yılında söylediği Türk Tarihin ve Türk Dilinin doğru temeller üstüne kurulmasının önemini anlatan sözü:
“Kültür işlerimiz üzerine, ulusça gönüllerimizin titrediğini bilirsiniz. Bu işlerin başında da, Türk tarihini, doğru temeller üstüne kurmak, öz Türk diline, değeri olan genişliği vermek için candan çalışılmakta olduğumuzu söylemeliyim. Bu çalışmaların göz kamaştırıcı neticeler vereceğine şimdiden inanabilirsiniz.”
Atatürkun-Tarihin-Onemi-Hakkinda-Soyledigi-Sozler

Yazar: Tarih: 29 Ocak 2017.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar