ilkyazi.com

« | »

Atatürk’ün Sosyal Bilimlerin Gelişmesiyle İlgili Sözleri

Atatürk’ün sosyal bilimlerin gelişmesiyle ilgili sözleri hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal bilimler başlığı altında genellikle aşağıda örnekleri listelenen bilim dalları incelenir. Ayrıca bu bilim dalları hakkında Atatürk’ün sözlerinede birer örnek vereceğiz.

Atatürk’ün 1923 yılında söylediği Sosyal Bilimler ile ilgili sözü: ilim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

Atatürk’ün 1924 yılında söylediği Sosyal Bilimlerin Gelişmesiyle ile ilgili sözleri: Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar.

Hanimlar, Beyler; memleketinizin en mamur, en latif, en güzel yerlerini üç buçuk sene kirli ayaklariyla çigneyen düsmani maglup eden zaferin sirri nerededir, bilir misiniz? Ordularin sevk ve idaresinde ilim ve fen düsturlarini (kurallarini) rehber ittihaz (kabul) etmektir.

Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Atatürk’ün 1922 yılında söylediği İletişim Bilimleri ile ilgili sözü: Başarılı olmak için aydın sınıfla halkın zihniyet ve hedefi arasında doğal bir uyum sağlamak lazımdır. Yani aydın sınıfın halka telkin edeceği idealler, halkın ruh ve vicdanından alınmış olmalıdır.

Atatürk’ün 1923 yılında söylediği Eğitim ile ilgili sözü: Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa’ya, Amerika’ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

Atatürk’ün 1924 yılında söylediği İlim ve Fen ile ilgili sözü: Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp dünya ile alakasız yaşayamayız… Aksine yükselmiş, ilerlemiş, medeni bir millet olarak medeniyet düzeyinin üzerinde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan olacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Atatürk’ün 1924 yılında söylediği Ekonomi ile ilgili sözü: Ekonomisi zayıf bir millet fakirlik ve yoksulluktan kurtulamaz; toplumsal ve siyasi felâketlerden yakasını kurtaramaz.

Atatürk’ün 1915 yılında söylediği Tarih ile ilgili sözü: Tarih ne güzel aynadır. İnsanlar, özellikle ahlâkla gelişmemiş kavimler, en büyük kutsal kavramlar karşısında bile hasis duygulara tâbi olmaktan nefislerini men edemiyor. Tarihin sinesine geçen büyük hâdiselerde bu hadiseler içinde uygulayıcı ve etkili olanların hâl hareket ve muameleleri onların ahlâk seviyelerini ne açık gösterir.

Atatürk’ün 1938 yılında söylediği Türk Dili ile ilgili sözü: Türk dilinin sadeleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için her yayın vasıtasından faydalanmalıyız. Her aydın hangi konuda olursa olsun yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise ahenkli, güzel bir hale getirmeliyiz.

Atatürk’ün 1925 yılında söylediği Güzel Sanatlar ile ilgili sözü: Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

Atatürk’ün İnsan Hakları ile ilgili sözü: İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler. Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama duygular gibi herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır.
Atatürk’ün Dış Siyaset ile ilgili sözü: Dış siyaset, bir toplumun iç kuruluşu ile sıkı şekilde ilgilidir. Çünkü iç kuruluşa dayanmayan dış siyasetler, daima kötü duruma sürüklenirler. Bir toplumun iç kuruluşu ne kadar kuvvetli, sağlam olursa, dış siyaseti de o oranda güçlü ve sağlam olur.

Atatürk’ün Hukuk ile ilgili sözü: Her devletin, toplumunun uygarlık seviyesine uygun bir hukuk mevzuatı vardır. Tüm uygar devletlerin medeni kanunları birbirlerine çok yakındır. Bizim milletimiz ve hükümetimiz adalet düşüncesi zihniyeti bakımından hiçbir uygar toplumdan geri değildir. Hatta bu noktada daha ileride olduğumuza tarih tanıklık edebilir. Bu yüzden bizim hukuk mevzuatımızın da tüm uygar devletlerin yasal düzenlemesinden eksik olması kabul edilemez. Hedeflediğimiz tam bağımsızlık kavramı içinde adalet bağımsızlığımızın da yer alması doğaldır.

Atatürk’ün Türk Müziği ile ilgili sözü:  Bir çok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musıki hakiki bir Türk musıkisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkisidir. Bu musıkiyi dünyanın anlaması lâzımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir.

Atatürk’ün 1923 yılında söylediği Uluslararası İlişkiler ile ilgili sözü:  Dış politika, iç teşkilât ve iç politikaya, dayandırılmak mecburiyetindedir, yani iç teşkilâtın tahammül edemeyeceği genişlikte olmamalıdır. Yoksa hayâlî dış politikalar peşinde dolaşanlar, dayanak noktalarını kaybederler.
Ataturk-un-Sosyal-Bilimlerin-Gelismesiyle-ilgili Sozleri

Yazar: Tarih: 07 Aralık 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

17 yorum

 1. bence bende böyle şeyleri takip etmeyi seviyorum

  melis babadağ tarafından. Tarih:21 Eyl, 2013-12:03

 2. aynen

  eda ece tarafından. Tarih:21 Eyl, 2013-12:05

 3. Atatürk’ün sosyal bilimlerle ilgili sözlerini heryerde arıyordum ilk defa bu sitede buldum. Gerçekte harika bir makale olmuş teşekkür ederim

  Salih tarafından. Tarih:21 Eyl, 2013-12:05

 4. begendım bana yardımcı oldu teşekürler

  selenay taş tarafından. Tarih:21 Eyl, 2013-17:59

 5. teşekürler mersi kardeşime lazımdı bu konu kardeşime lazım oldu

  kübra .deveci tarafından. Tarih:21 Eyl, 2013-18:00

 6. Benim çok işime yaradı harika bir makale süper

  aybüke tarafından. Tarih:22 Eyl, 2013-10:50

 7. Aynenn :))

  Elif Yılmaz tarafından. Tarih:22 Eyl, 2013-13:09

 8. Saol Kardeş İşe Yaradı :D

  Ata tarafından. Tarih:22 Eyl, 2013-17:43

 9. Çok sagol kardeş ama kopyalayamıyoruz onu kaldırsan olmazmı söz sitenin adını yazıcam kaynaklara :))

  Ömer tarafından. Tarih:23 Eyl, 2013-10:52

 10. AYNEN :D

  Ömer tarafından. Tarih:23 Eyl, 2013-10:52

 11. Süpermiş bu siteyi destekleyin

  mina armağan tarafından. Tarih:24 Eyl, 2013-16:37

 12. süper bişe hemen yapmama yaradı desteğim tam

  yusuf tarafından. Tarih:26 Eyl, 2013-20:01

 13. abi güzel ama uzun

  amanin tarafından. Tarih:3 Kas, 2013-18:34

 14. gercektenmi

  neslihan şahinoğlu tarafından. Tarih:10 Kas, 2013-12:23

 15. keşke uzun olsaydı

  sude tarafından. Tarih:28 Kas, 2013-19:24

 16. evet keşke

  rüya tarafından. Tarih:21 Ara, 2013-14:25

 17. Çok güzel olmuş

  Aleyna tarafından. Tarih:12 Eki, 2016-20:14Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar