Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk yapmış olduğu inkılaplar ve değişikliklerle Türk Milletine bazı hak ve hürriyetler kazandırmıştır. Atatürkün Türk Milletine kazandırdığı hak ve hürriyetleri gelin birlikte inceleyelim. Sırasıyla şöyle;

-Cumhuriyet: 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet ile ülkenin Cumhuriyet ile yönetilmesine herkesin seçme ve seçilme hakkına sahip olmasına karar verildi.

-Medeni Kanun: Aileler arası miras paylaşımı, boşanma davaları eski usüllerde sıkıntı yaratıyordu. Bu kanun ile birlikte bu sorunlara çözüm bulundu. Çağdaş hukuk sistemine geçildi.
Ataturk
-Kadın hakları: 1934 yılında kadınlar esas olan hakları verildi. Eski sistemde kadınlar yok sayılıyordu ve hiçbir hakları bulunmuyordu. Yapılan bu değişiklik ile kadınlara seçme, seçilme hakkı verildi.

-21 haziran 1934 yılında soyadı kanunu çıkarılmış ve herkesin bir soyadı alması sağlanmıştır.

-Şapka ve Kıyafet devrimi: 25 Kasım 1925′de çıkarılan bu kanun ile kıyafet birliği sağlanması hedeflenmiş sokakta dini kıyafetlerle gezmek yasaklanmıştır.

-Harf devrimi: Bununla birlikte dil birliği sağlanması hedeflenmiştir. Atatürk’ün kazandırdığı hak ve hürriyetlerin sıralaması kısaca böyle arkadaşlar.