ilkyazi.com

« | »

Atatürk’ün Çocukluk Döneminde Osmanlı Devleti’nin Ekonomik ve Siyasi Durumu

Atatürk’ün çocukluk döneminde Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi durumu hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Atatürk’ün çocukluk dönemi olan 19. yüzyıl sonlarında, Osmanlı Devleti ekonomik ve siyasi bakımdan ağır baskılar altındaydı. 93 harbi olarakda bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’na ekonomik, siyası ve askeri yönden hazırlıksız yakalanan Osmanlı devleti, çok ağır bir yenilgi almış, çok fazla toprak kaybetmiştir. Azınlıkların isyan etmesi, Avrupa’da sanayi inkılabı ve Fransız ihtilalinin meydana gelişi, Osmanlı Devleti’ni zor duruma sokmuştur Ekonomik kriz içerisinde olan Osmanlı Devleti’nin 1875′ de moratoryum ilan ederek dış borçlarını ödemeyeceğini açıklamasından sonra Hükümet, 1879 yılında devlete iç borç sağlayan Galata Bankerleri ile alacaklılar arasında Rüsumu Sitte olarak bilinen bir anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşmada direkt borç ödemesi yerine, tütün, tuz, şeker, ispirto vb. temel maddelerden sağlanacak gelirler, borçların ödenmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.
Bunu duyan Osmanlıya borç veren ülkeler, dış borcun hemen ödenmesi için baskılar yapmış, sonucunda Muharrem Kararnamesine gidilmiştir.
Osmanlı Devleti’nin Batıdan almış olduğu borçları zamanla aşırı derecede çoğalması ve borç ödemede karşılaşılan güçlüklerin sonucu olarak, tarihte Düyunu Umumiye-i Osmaniye diye anılan ve 7 ülkeden oluşan meşhur idare, Muharrem Kararnamesi ile 1881 yılında hukuken vücuda getirilmiştir. Böylece ödenmeyen Türk borçlarına karşılık ülkenin doğal kaynaklarının gelirlerine el uzatılmış ve bu kaynakları işletecek bir çıkar şirketi yaratılmıştır.
1875′ den 1901′ e kadar alınan yeni borçlar sınırlı kalmış, bu yıldan sonra yeniden dış borçlanmaya gidilmiştir. Dış borç ödemeleri, yeni giren borçları hızla aşmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın öncesinde Osmanlı Devletinin mali durumu yeniden iyice bozulmuştur.
Atatürk’ün çocukluk döneminde Avrupa Devletleri tarafından ”Hasta Adam” olarak tabir edilen Osmanlı Devleti, ekonomik ve siyasi olarak dengeleri bozulmuş, ağır baskılar altında kalmıştır.
Ataturkun-Cocukluk-Doneminde-Osmanli-Devletinin-Ekonomik-ve-Siyasi-Durumu

Yazar: Tarih: 12 Aralık 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

4 yorum

 1. güzel teşekkür ederim yardımcı oldu…

  gülşah tarafından. Tarih:9 Eki, 2013-17:29

 2. çok guzeldı

  Anonim tarafından. Tarih:16 Eki, 2013-18:19

 3. Açıklama çok yardımcı oldu bunun için emeği geçen herkese teşekkürler…

  gülsu tarafından. Tarih:19 Eki, 2013-16:01

 4. Çok teşekkür ederim. Bana çok yardımcı oldu. Sayenizde yüz bile alabilirim…

  Sevgi YILMAZ tarafından. Tarih:6 Şub, 2014-11:37Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar