ilkyazi.com

« | »

Ankara’nın Başkent Oluşu Kısaca

Ankara’nın Başkan Oluşu ile ilgili kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 13 Ekim 1923 tarihinde Ankara başkent olmuştur.
23 Nisan 1920′de açılan T.B.M.M. Kurtuluş savaşını yönetmiş, ardından Lozan Barış Antlaşmasını imzalanmıştır. I. TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM’ye bırakmıştır. ”İnkılap Meclisi” olarak da bilinen bu mecliste, Lozan Antlaşması’ndan sonra başkentin neresi olması gerektiği hakkında birçok tartışma yaşanmış, sonunda İsmet Paşa’nın tek maddelik kanun teklifiyle, 13 Ekim 1923′te Ankara’yı başkent ilan edilmiştir.
Ankara Neden Başkent Oldu?
Ankara’nın başkent olmasında en temel nedeni, Ankara’nın Türkiye’nin ortasında yer alması, hem askeri hem de siyasi açıdan güvenli bir konumda bulunması ve yurdun her tarafı ile ulaşım ve haberleşme imkanının daha kolay olmasıdır.
Ankara’nın başkent olmasın tarihsel sebebi ise Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, İngilizlerin baskılarına maruz kalmış, M. Kemal, İstanbul hükümetinden bağımsız olarak Anadolu’da yeni bir hareket başlatmıştır. İstanbul hükümetinin Mustafa Kemal’i vatan haini ilan edip yakalanmasını istemesi, İngilizlerin İstanbul’u işgali ve TBMM’nin Ankara’da açılması Ankara’nın başkent yapılmasında etkili olmuştur.
Ankaranin-Baskent-Olusu-Kisaca

Yazar: Tarih: 13 Aralık 2016.

Etiketler:

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

1 yorum

  1. çok güzel sosyal ödevi için

    refgjh tarafından. Tarih:2 Mar, 2014-10:28Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar